Život v USA 2002-2003

1.1.2002–22.12.2003 | Alameda, California / Severní Amerika
Fotky
Fotky na mapě
Text

Pokračování kuriozit i bezvýznamných zážitků ze života v USA.

Téměř každý úterý chodíme do tý Irský hospody, kde se scházej Češi. Tuhle tam přijdu a protože se tam každej baví s každým tak se dám hned u dveří s jedním klučinou. Von mi vypráví jak učil v Praze na strojárně programování, hned jsme se shodli že určitě učil nějaký moje spolužáky a prostě tak kecáme. Za chvíli přišel Jeff, kterej mezitím balil nějaký Češky a Adam (ten ze strojárny) se s ním hned dal do řeči naprosto perfektní americkou angličtinou. Tak já se ho ptám, jak dlouho tu je, že umí tak dobře anglicky. Von mi na to řiká, že je Američan. To jsem se zasmál a řikám, ty seš takovej ten Američan z Vysočan, že jo?:)). No trvalo mu hodnou chvíli, než mě přesvedčil, že je opravdu normální Američan a že česky tak, aby mě oklamal, se naučil za tři roky, co byl v Čechách! Celej večer jsem nad tím kroutil hlavou.
Včera jsme byli v parku na kolech a potkali jsme ho tam s nějakou slečnou, která koukala jako vrána, když jsme se s ním začali bavit řečí, která jí připadala jako mongolština:).

Jedna moje známá (Rae, jelikož o ní bude ještě řeč) mi tuhle vyprávěla neuvěřitelnou příhodu přímo z kroniky města Kocourkova. Bydlela v San Diegu a takhle si večer sedí na vlastní zahradě a pije pivo. Přijeli policajti a vona si řiká, copak asi hoši chtějí. Nebudu to protahovat, dali jí pokutu za pití piva!!!!! Nejenže se nesmí pít alkohol na veřejosti, ale ke všemu ani na míste z míst veřejných viditelných! Čili pokud nemá člověk třímetrovej plot obehnanej ostnatým drátem (co kdyby někdo zrovna ten plot přelejzal a to pivo uviděl!) tak na vlastní zahradě nesmí pít žádnej alkohol!!!!
Když jsem slyšel tuhle příhodu, myslel jsem si, že nic horšího už nejni možný. Jak jsem nad tím kroutil hlavou, tak mi přibalila pro Kocourkov ještě další dvě podobný příhody.

Jednou je Rae zase takhle doma a najednou zvoní nějaká ženská.
Sousedka: „Dobrý den, já jsem sousedka a přišla jsem se zeptat, jestli vám vadí některá z těhle barev.“ A v ruce držela vzorník.
Rae: „Proč by mi jako měly ty barvy vadit? Co je mi do nich?“
Sousedka: „No já budu malovat barák a od vás je na něj vidět“
Rae: „Ježišimarjá, je to váš barák, namlujte si ho třeba na růžovo, mě je to úplně šumafuk!“
Sousedka: „No jenže podle zákona toho a toho já musím mít podepsáno od všech sousedů, z jejichž pozemku je vidět na můj barák, že jim ta nová barva nevadí. Můžete mi to tady podepsat?“

Když Rae dostala oficiální dopis z Městského úřadu, že porušuje zákon ten a ten, podle kterého musí všechny popelnice na jejím pozemku mít stejnou barvu a být od stejného výrobce, navíc se nesmí příliš lišit od popelnic nejbližších sousedů, hrnek přetek. Prodala barák, svojí firmu a přestěhovala se do malinký vesnice na okraji národního parku Joshua Tree, v podstatě přímo do pouště, kam ještě debilní zákony nepronikly.
Tenkrát. Nedávno prej totiž i v tomhle novým místě schválili zákon, že každej smí mít na svý zahradě jen taková vozidla, která jsou provozuschopná a maj platný značky... Rae už pomalu hledá další místo na únik....

Po úspěchu mojí první „služební“ návštěvy aukce, kdy jsem nakoupil počítače a servery, co jsem potřeboval za cca třetinu skutečné ceny, jsem byl, tentokrát už oficiálně, vyslán na další. Měl jsem seznam ke koupi (25 počítačů, 23 monitorů, hub, switch, projektor, 3 barevný laserový tiskárny atd...) Kupodivu se mi podařilo vše koupit. Sranda byla, když bylo na řadě 20 počítačů na prodej a nikdo se moc nehnal do přisazování, protože bylo jasný, že z dvaceti se na každýho dostane. Tak jsem nabíd nejvíc a voni řikaj, kolik jako že jich chci. Nečekali, že ten klučina v tričku a špinavejch džínách bude chtít víc než jeden a ouha. Klučina koupil všechny:).
Pak za mnou chodili různý lidičkové, jestli opravdu potřebuju všech 20 a jestli jim jeden nechci přeprodat:). Nechci.Nakoupil jsem toho za 19000$ (bratru třičtvrtě milionu Kč) a připadal jsem si děsně důležitej. Smích mě přešel, když mi došlo, že to musím taky všechno vyzvednout, naložit do auta a rozvést na správný místa.

Auto jsem na to měl, to byl totiž šok dnešního rána. Přiletěl jsem do Los Angeles a auto jsem měl zarezervovaný u Hertze (půjčovna aut). Měl to být minivan, ale do minivanu se těžko cpe 25 počítačů a obzvlášť s 23 17tipalcovejma monitorama. Tak že mi teda pučej „normální“ dodávku. No já zase bezelstně že jo. Jako minule s tou limuzínou. Přijdu k tomu a zase popadám dech. Byla to sice dodávka, ale velikosti trambusu a pro 17 lidí! Bohužel jsem si blbec nevzal foťák, takže to nemám zdokumentovaný. Poprvý v životě jsem musel ze sedačky při vystupování seskakovat, a byl to celkem hlubokej pád:). Taky jsem poprvý v životě viděl tirákům do kabiny a ne jen do nosních direk, jako z osobáku.
Naštěstí jsem sehnal jednoho ze svejch helfrů (v každý budově mám jednoho „podřízenýho“) a s tím jsme to druhej den všechno odvezli a rozvezli.
Než jsem v pátek letěl domů. Ještě jsem mu dal za úkol všechny ty počítače sestavit na příslušnejch stolech a já že to pak přiletím všechno jenom nainstalovat. Naivně jsem si myslel, že mi na to bydou stačit dva dni. Včera jsem se vrátil po tejdnu instalování a příští tejden tam musim ještě jednou...
Ale abych nepředbíhal, pěkně popořadě. V pátek jsme to teda všechno rozvezli a já letěl na víkend domů. V pondělí jsem měl zase letět zpátky, tak jsem ráno požádal Mary, ať mi zarezervuje letenku na poledne a začal jsem něco kutit. Naštěstí je to z kanclu na letiště kousek, takže když jsem se konečně utrh, bylo 11:45, náš finanční ředitel mě nasadil do svýho Landcruisera a ještě jsem to stihl.
V Los Angeles jsem měl zase objednaný auto, tentokrát osobák full-size, čili „plnotučný“. Slečna řiká, že plnotučný došly, takže mi daj za stejnou cenu premium. Představil jsem si zase nějakou loď, ve který budu vypadat jako dědula na cestě za vnoučatama a navíc jsem si řikal, že přece jedu do pouště! Tak jsem se drze zeptal, jestli maj nějaký teréňáky a slečna že jo. Tak jsem si vybral (a mooc dobře jsem udělal) Jeepa. Přijdu k tomu, 3 měsíce starej Jeep Grand Cherokee, najeto 2000 mil, auto za bratru 2,5milionu korun!
Tak do toho sednu a vyrazím na dálnici a v tom se mě zmocnil nepřemožitelnej pocit důležitosti, hrdosti, úspěšnosti nebo čeho, jak tady jako jedu po americe timhletim autem, kde je všechno eletronický a kožený a chytrý.... Až jsem se musel krotit. Auto neni moje, platěj mi furt ještě prd s prdem (vízum pořád ještě nepřišlo) a bydlim ve starým bytě s bandou dalších lidí, abychom byli schopný zaplatit nájem, tak jakejpak úspěch.
Zpátky k tomu Jeepu, po kterým se mi furt ještě stejská. Měl jsem ho pučenej celej tejden a od tý doby mi každý jiný auto připadá jako prašivá plechovka. Byl to 4x4 počítačem řízenej náhon, takže když člověk na blbým povrchu šlápne v zatáčce na plyn nebo na brzdu, počítač rozloží sílu na kola tak, aby se auto nedostalo do smyku a aby byla síla motoru maximálně využitá. Řidič si toho samozřejmě ani nevšimne. Cd přehrávač, kazeťák a radio a osmi reprákama vysypával okna u nejbližších baráků. Motor, osmiválec, 5,2 litru, 380 koní, žral jako stádo 380 koní. Obzvlášť v terénu. No co, já to neplatim, že jo... Spousta takovejch blbostí, jako že světla se zapnou, když se setmí, na volantě čudliky + a – (to když člověka na dálnici omrzí šlapat na plyn, nastaví si cestovní rychlost a tu pak jen upravuje čudlikama) a tak.
Protože jedna z nemocnic je v poušti, hned jsem tak vyrazil naistalovat nějaký počítače, abych mohl po odpolednách vyrazit do poště srovnat Jeepa s Patrolem, kterým jsem brázdil v Libyi Saharu. Bylo to jako srovnávat vodu s pískem. Ať jsem dělal co jsem dělal, skákal po šutrech, hrabal se po skalách, přeskakoval duny, v Jeepu bylo pořád ticho a pohodlno jako v pokojíčku na gauči. Člověk by čekal, že když rozjede dvouapůl tunovej kolos 80 po hrbolatým písku a pak vší silou trhne volantem a hamtne na brzdu, že by třeba jako měl dostat smyk. Ani prd. Nikdy jsem ho nedokázal vyvést z míry, vždycky zastavil, zatočil nebo se rozjel tak, jako bych s ním odjížděl na suchý silnici z tanečních. Jednou už jsem si myslel, že jsem ho dostal, když jsem s ním šplhal na písčitou skálu a už to dál prostě nejelo. Tak jsem zastavil, že si ho v tý faux-paux situaci vyfotim. Pečlivě jsem to zabrzdil a vystoupil. To jsem neměl dělat. Né že by mi to auto ujelo ze skály, to já jsem se svez kus po zadku a měl jsem velký problémy se po tý skále vyšplhat zpátky ke dveřím! Prostě to vyjede víc, než je člověk schopnej normálně vyšplhat po čtyřech. Nakonec se mi podařilo na ten skálokopec v poušti vyjet a chtěl jsem si to auto na vrcholu vyfotit zespoda, jak to tak bývá k vidění v reklamách na teréňáky. Bohužel jsem nebyl schopnej slézt tu skálu dolů. A navíc jsem dostal strach, že tohleto se tim autem dolů sjet nedá. Nahoru to šlo blbě, ale dolů se mi to prostě převrátí. A budu to splácet do smrti. Sice jsem si připlatil pojištění, ale pochybuju, že se vztahuje na horolezení:).
Nakonec to sjet dolů bylo ještě jednodušší, než to vyšplhat. Prostě jsem tam dal krátkou jedničku a pomalu to sjel. Ještě jsem si stihl vyfotit výhled čelním oknem. Byla už asi půlnoc, ale něco tam vidět je. Samozřejmě z fotek neni poznat sklon, tak to zdaleka nevypadá tak hrůzostrašně.
Druhej den jsem vyprávěl Rae, jak jsem řádil v poušti a jak se mi to líbilo a ona že má pro mě něco ještě lepšího. To jsem si teda nedokázal představit, ale měla pravdu. Motorka se čtyřma kolama, vyrobená specielně a pouze pro řádění v terénu sice nemá kožený sedačky a stereo, ale zato váží jen pár kilo a tak s polovypuštěnejma kolama vyšplhá ABSOLUTNĚ všude.
Začátek byl krušnej. Ona že bude řídit, ať si sednu za ní. Motorka je to jednomístná, nechtěl jsem se na ní příliš tlačit (přeci jenom má patnáctiletou dceru a byl u toho její manžel:)), tak jsem si sednul dost dozadu na nosič. Což přeneslo těžiště ze středu do zadu a na první téměř kolmý skále, kde mi Rae chtěla předvést jak to pěkně šplhá, se nám to převrátilo. Takže ještě než jsem vůbec držel řidítka v ruce, už jsem měl krvavý odřený obě ruce po lokty:(. Byl jsem ale hrdina a jelo se dál močálem černým, kolem bílých skal. Když se mi konečně dostaly řídítka do ruky, hned jsem věděl, jakou hračku budu chtít od maminky k příštím Vánocům. Čtyřkolku Honda 350, pouštní úprava, mami:).
V noci jsem vzal ještě Jeepa na projížďku pouští, pučil jsem si svoje nejoblíbenější CD všech dob, U2-Joshua Tree, který se do Joshua Tree národního parku náramně hodilo. Ráno jsem bohužel zjistil, že mi ty kaktusy pořádně poškrábaly tu zelenou metalízu. Takže jsem si zase představoval, jak to budu do smrti splácet. Naštěstí to šlo umejt.
Zbytek tejdne už bylo víc práce než srandy, ale ježdění Jeepem jsem si pořád užíval, i když už jenom po dálnicích a ve městech. Celkem jsem s ním nalítal cca 1000km... Ach jo... Ted uz mi tohle nepripada zas tak sqely:

Na ovzduší tu maj vliv tři zásadní kladný faktory:
Výrazně nejpřísnější emisní limity na glóbuse. Přístroje na českejch staniccích měření emisí tak malý čísla ani neuměj měřit:)
Nízkooktanovej benzín. Většina aut tu jezdí na benzín s oktanovým číslem 89. Pro srovnání, Natural v Čechách má 95, dá se koupit i 98. Tady je nejlepší 92.
Vítr od moře. Ani 1. s 2. dohromady by nebylo nic platný, kdyby tu nebyl neustálel vítr od moře.
Kombinací 1.-3. je dosaženo stavu, kdy nejrušnější nábřeží s kolonama aut je zároveň oblíbená zóna pro běhání.

Jednou takhle sedíme v baru s Jeffem a najednou slyšíme zoufalý brždění trolejbusu. Bylo něco po půlnoci, nějak to nevyburcovalo naši pozornost. Až po chvíli se jdeme podívat, co se stalo a vidíme, jak se nějakej zoufalec snaží odlačit ten trolejbus pickupem! Tak koumám proč a koukám, že nad tím trolebusem nebyly žádný dráty! Von ten blbec zapoměl odbočit, jel rovně místo doprava, bohužel dráty vedly jenom rovně:). Ocitnout se na ulici bez drátů je pro trolejbus celkem smrtelná záležitost.
Nakonec se jim tim pickupem povedlo ten trolejbus rozhejbat, jenže jak tak nacouvaly zpět do oblasti drátů, povedlo se jim těma tykadlama ty dráty zkratovat, což nejenže vytvořilo oblouk a blesk jako prase, nejenže vyhodilo pojistky, ale navíc přepálilo jedno tykadlo a trolejbus byl beznohej:). Přijela pro něj trolejbusí sanitka a bylo po atrakci.
Mimochodem, když už jsme u veřejné dopravy, ta je kupodivu v San Franciscu dost rozvinutá, což je v USA výjimka. Průměrné stáří vozů veř. Dopravy (autobus, trolejbus, metro, tramvaj) je cca 25 let. Připomíná to autobusy v Moskvě. Jezdí s tím jen homelesaci, turisti a jiná chamraď:).

V obrovským parku Golgen Gate pěstujou stádo bizonů! Je to park uprostřed města, ale je tak velkej jako Žižkof.

Dneska jsem se byl projet na mojí hračce, Yamaha 1100ccm, který jsem minulej tejden spravoval brzdy. Jel jsem se projet po pobřežní Route 1, která vede po celém západním pobřeží Kalifornie a je vpodstatě vytesaná v útesech, takže vpravo je útes a dole moře, vlevo skála a pořád se to kroutí doleva doprava nahoru dolů, sluníčko, vlny, prostě romantila jako prase:). Docela jsem si to užil. Ano ano, já vím, budu jezdit opatrně.

Včera jsem byl za Jeffem u Yankeea (bar ve kterym maj na seznamu inventáře připsáno Jeffrey Minarik:)) a byl tam s nim Ernie, což je bejvalej člen posádky z dob, kdy jsem tam bydlel. Tak se ho ptám co a jak a von:Hádej, kde jsou moje počítače!“ (Je to totiž počítačovej maniak)No a já že nevim a von že je má San Franciská policie. Já si řikám a sakra, softwarový pirátsví, začíná přituhovat, za chvíli mě taky maj. Prd. Jeho MANŽELKA, kterou si vzal před rokem a půl, na něj podala udání, že rozšiřuje dětskou pornografii! (samozřejmě blbost, policajti taky prd našli a ještě se tomu smáli). Von byl tři měsíce na moři, přijede domů a v jeho pokoji na něj čekaj čtyři policajti s tímhle obviněním... Hodná ženuška, že? Udělala to proto, že na tom počítači našla odkazy na na seznamovací agentury na Internetu z dob, kdy byl Ernie svobodnej...

Už jsem tady možná jednou psal o mým nejdůležitějším projektu, což je Citrix server, kterej slouží všem účetním a finančním ředitelům ze všech našich nemocnic po celý Kalifornii k vedení ůčetnictví, vystavování platů a tak a voni na tom pracujou vzdáleně po Internetu a tím je to celý centralizovaný v mojí servrovně v Oaklandu.
Minulej tejden byla celokorporační schůze všeho vedení a já tam měl zase přednášku o stavu počítačů na našich tocích. Mimo jiné řikám, že máme slabý UPS (baterka pro počítač když vypadne proud) a že potřebujem větší, jelikož tahle vydrží na ty dva servery tak 3 minuty. A že to stojí cca 650$ (26000Kc). A voni ze je to naky drahy, a ze si ti musej rozmyslet.
Ve ctvrtek mi vola Mary z Oaklandu (byl jsem zrovna v Los Angeles), že byl včera velkej požár v Oaklandu a že byla na chvíli vypnutá elektrika a teď že nefunguje ten účetnickej server. Tak tomu jsem se zasmál, že jsem to řikal, že ta baterka stojí za kulový, ale netušil jsem, jak brzo mě ten smích přejde. Zkoušel jsem nejdřív něco s tim udělat na dálku, ale nešlo to.
V pondělí ráno jsem se na to vrhnul pořádně. Chtěl jsem to mít brzo hotový, protože jsem potřeboval tenhle tejden naistalovat cca 30 počítačů ve třech různejch budovách.
Když jsem nad tím strávil 6 hodin v kuse, s manuálama, prohledáváním Internetu a bádáním a nic, zavolal jsem tomu maníkovi, kterej nám ten server dodal (Marty). Oba víme, že je to kritická záležitost, protože když tenhle server nefunguje, cca 15 lidí nemůže pracovat a časem by cca 600 lidí nedostalo vejplatu. Takže se na to vrhnul se mnou.
Po cca dalších třech hodinách k tomu přivzal ještě další dva maníky ze svojí firmy, to už nás na tom makalo 4 kusy. Nic.
Ve středu jsem se rozhodl zavolat výrobci toho softwaru, Citrix. Byli mi ochotný pomoc, bohužel účtujou 440$(17000Kč) za telefonát. Stihl jsem rychle zavěsit. Zavolal jim Marty, kterej jakožto jejich distributor to má zdarma. Strávil hodinu a půl na telefonu a když už to vypadalo, že se doberou k nějakýmu výsledku, vypnuli elektriku a hovor byl přerušen. Už se mu nepodařilo se spojit s tím samým člověkem.
Asi v jednu odpoledne ve středu, kdy už jsme byli všichni totálně vysílený, jsme se rozhodli zavolat přímo do Microsoftu. Už od začátku jsme přesně veděli, proč a co nefunguje, jenom ne a ne přijít na to, co s tím. Zavolal jsem teda do Microsoftu, zaplatil 245$ za telefonát a oni mi ochotně našli v datábázi co je to za chybu a že mi to pošlou mailem.
Čekám na toho maila, pak na to koukám a je to úplná blbost. Za 10 000Kč... Nicméně mě to přivedlo na jednu spásnou myšlénku, tak se za tím ženu, zkusím to a....
FUNGUJE!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Padnul jsem na židli úplně vysílenej a připadal jsem si jako po maratónu. Ostatní práce tři dny zpoždění, ale zato 15 šťastnejch lidí, který už ani nevěřili, že to bude zase někdy fungovat a teď mi skákali radostí po telefonu:).


h3. Příhody 7

Tuhle jsem si zapomněl do letadla knihu, tak jsem byl nucen vytáhnout jeden z těch reklamních časopisů. Tenhle byl víceméně katalog krámů, který se tam daj koupit.
Vyjímám největší perličky:
-Telefon, kterej zobrazuje číslo volaného na TV obrazovce! Aby nemusel Američan spouštět oči ze seriálu přece!)
-Vodotěsnej telefon
-Dalekohled s FM radiem
-mluvící hodinky
-časoměřič přílivu
-plovoucí trampolína
-Dálkové ovládání k televizi ovládané hlasem (Zřejmě na povel „Drž hubu!“ vypne hlas neoblíbeného politika, možno naprogramovat i jmenovitě, např: Zemane drž už hubu!:))
-laserové ukazovátko se zbudovaným diktafonem
-Budík, který čas promítá na stěnu
-hodinky se zabudovanou digitální kamerou
-stojací lampa s lupou na čtení
-osobní klimatizace na baterky-vypadá jako plastiková čelenka...
-svítící kolečka do koloběžky
-basketbalovej balon se zabudovaným kompresorem!
-ručně poháněná nabíječka k mobilu!
-baterka ve tvaru baseballove pálky

Koukám tak jednou na hokej u Jeffa na lodi a hraje se semifinále NHL Stanley Cupu. Pittsburg proti New Jersey. Sestava:
Pitsburg (Hlinka, Lang, Jágr, Straka a ještě jeden Čech, jehož jméno jsem zapomněl...)
New Jersey (Holík. Sýkora, Eliáš)
Vypadá to, že Češi to tady maj teďka na povel:)
Dva dni na to mluvim s našima a voni jestli sleduju finále MS2001 v hokeji? To jsem vylít a šel si to pustit v TV. Máme „jenom“ 58 programů, tak jsem to tam nenašel. Jedu teda rychle na loď, kde maj satelit a 970 (slovy devětsetsedmdesát) programů, že tam to jako zkouknu. HOUBY! Nikde to nedávali! Ty americký namyšlený krávy si myslej, že když se to nehraje na jejich půdě, tak to budou prostě ignorovat!¨
Jako poslední šanci ještě uháním do jednoho sportovního baru, kde maj asi vosum televizí jenom se sportem a řikám, jestli mi můžou pustit finále MS 2001 v hokeji. Voni na to, že NHL má dneska přestávku! Voni vůbec netušej, že jejich národní tým jel někam na MS a dostal po držce, voni si myslej, že NHL je MS!
Musel jsem ty výsledky sledovat jenom na www.hokej.cz, kde byla zpráva dycky tak jednou za dvě minuty. Českej rozhlas sice vysílá po Internetu a běžně ho poslouchám, ale ten den mělo stejnej nápad všech 6 nebo kolik milionu Čechů žijících v cizině, tak to bylo ňáký přetížený:(.

Jeden člen Jeffovo posádky žije v děsným strachu, že bude mít oplejtačky s policií. Má velkej barák se zahradou a taky má šest psů. V Kalifornii existuje zákon, že v jednom domě se směj chovat jenom 2 psy...

Zase jsem letěl na tejden do Jižní Kalifornie a zase jsem si tam najal auto na tejden. Protože jsem tentokrát neměl nic velkýho převážet a hlavně proto, že jsem měl jet na návštěvu k viceprezidentovi a majiteli celý korporace, tak jsem nechtěl provokovat s autem za 2,5 milionu:). Chtěl jsem vypadat jako šetřílek (když je to za jeho peníze), tak řikám v tý půjčovně ať mi daj něco levnýho a... dali...
Vlez jsem do toho a hned jsem si začal nadávat. Málo místa na nohy, malý, hopsavý, navíc to nemá CD prehrávač takže se táhnu s tím paklem Cd- ček zbytečně...
Musel jsem se zarazit. „Honziku“, řikám si, „Tohle je Ford Focus 2001, s klimatizací, el. oknama, automat, 2000 mil najeto, to je pravděpodobně lepší jakýkoliv auto, cos kdy vlastnil!“. Ten nespokojenej hlas zase na to: „No jo, ale ten Jeep minule, tolik zase neušetříš, stejně to platí někdo jinej, z tohohle tě budou bolet záda, až pojedeš těch 300 km do pouště a pak zpátky a vůbec...“
Když jsem byl u viceprezidenta a on mě byl vyprovodit, byl jsem rád, že mám malou levnou jebku.
Když jsem se vracel vyřízenej z pouště a bolely mě záda, zas bych dal za pravdu tomu nespokojenýmu hlásku:).

Člověk je tvor veskrze škodolibý, proto by tato příhoda měla potěšit všechny moji čtenářové (komu čtenářové připadá jako děsná hrubka, nepochopil, že to je citát (neboli kytát z Kyrána).
Začalo to vlastně už ve středu večer. Celej den jsem instaloval novou síť a počítače v jedný z těch budov, kde před mojím příchodem používali kalkulačky a psací stroje (ne, nejsme v Rusku!). Večer kolem šestý se chystám odejít a jdu si do jedný místnosti pro svetr a ňáký další věci. Místnost zamčená, všichni kdo měli tenhle speciální klíč už jsou pryč. Sqělý, z mýho hotelu je to sem hodina cesty a zejtra jsem teda budu muset znova...
Ve čtvrtek ráno jedu do jiný budovy instalovat server a pár novejch počítačů do sítě. Přijedu tam, vybalim server, kterej jsem si předem pěkně nakonfiguroval v kanceláři v Oaklandu (cca 3-4 hodiny práce) a nechal jsem si to sem poslat poštou. (server má většinou cca 30-40 kg, tak to přece nepotáhnu do letadla, že jo...)
Vybalim server, zapojím všechny kabely, všechno mělo bejt připravený tak, aby netrvalo víc než deset minut to rozběhnout. Tak to zapnu a nic... Prostě to cestou pošťáci někde upustili, což počítačům nedělá tak dobře jako prasatům drbání, čili server na h...o.
Snažil jsem se to celý rozebrat, a zjistit co s tim kde je, volal jsem výrobci Dell (přestože je to server z aukce a pětinu původní ceny, pořád je ještě v záruce) a samozřejmě když je mám na telefonu, tak to začalo fungovat. Jak jsem zavěsil, tak přestalo.
Protože jsem měl milion jiný práce, musel jsem se na server vykašlat a zabejvat se tím ostatním. Momentálně je v jednání reklamace u FedExu, kterej to doručoval, že tu opravu zaplatěj nebo co...
Večer jsem jakž takž dokončil ten zbytek, co tam byl potřeba udělat a čekala mě cesta do pouště, 300 km v tom malým prďolovi.
Akorát jsem tam dojel a padnul do postele. Pátek měl bejt jednoduchej den, měl jsem akorát naistalovat páskový zálohovací zařízení, který jsem minule nainstalovat nemoh, protože jsem neměl ty správný kabely. Brnkačka, kabely mám, můžu si přispat.
Prd. Kabely jsem měl, ale chyběl mi terminator. V poušti se nedá sehnat nic komplikovanějšího než rozdvojka k zásuvce, takže zase prdlačka. Připadal jsem si jako blb. Nejhorší je, že jestli se něco podělá s tím serverem a voni nebudou mít zálohu na pásce, je to moje vina.
Nicméně jsem s tímhle úkolem byl rychle hotovej, tak hledám co jinýho bych tam mohl zařídit. Důležitý je udržovat lidi šťastný podle důležitosti, tak jsem pohovořil s ředitelem nemocnice. (Je to ta z Přeletu nad kukaččím hnízdem).
Ukázalo se, že jeho počítač nejni z nejrychlejších, tak že mu tam naistaluju novej. Stěžoval si, že se mu pomalu odesílaj maily.
Řikám mu v pohodě, uložíme data na server, šoupnu sem novej počítač a za 20 minut je to hotový. Když jsem večer v sedm odcházel a věděl jsem, že jsem v půlce, do smíchu mi nebylo. Nejenže mi někdo omylem sebral v LA instalační disketu, čili jsem musel nahánět ty soubory telefonem a mailem, ale navíc měl milej ředitel připojený k tomu počítači 2 tiskárny, scaner, ZIPdrive a to všechno přes paralelní port a všechny ty krámy nemaj drivery ve windows 2000...
No co budu vyprávět, dokončil jsem to v sobotu v půl dvanáctý dopoledne...

Pak jsem byl pozvanej k ředitelový sekretářce (počítám že o Rae z pouště už tu byla řeč...) na návštěvu. Tak se tam ženu (je to cca hodina autem) dostal jsem sendvič a že prej jdem nakupovat. Tak teda jako jo, no, že to teda snesu. Ukázalo se, že jdeme nakupovat ještě jednu tu čtyřkolou motorku!!! Aby jako návštěvy mohli jezdit na vlastní!!! Musel jsem se šestkrát ujistit, že já nejsem ta návštěva, kvůli který to kupuje. Že prej ne, jenom maximálně ta poslední kapka:).
Takže si koupila další čtyřkolku a voni že jí to za cca dvě hodiny dovezou domů. Tak jedem k ní domů a vona byla jako malý dítě, který se nemůže dočkat nový hračky. Furt koukala z okna, pobíhala a tak.
Mě to moc nebavilo, tak řikám, že bychom se mohli podívat na tu skálu, kterou jsem minule v noci vyšplhal sám tím Jeepem, abych to jako viděl v denním světle. Tak teda že jo.
_Teď jsem si musel najít předchozí příhody, abych zjistil, jestli jsem vyslepičil, jak mě minula Rae z tý motorky vysypala. Vyslepičil._
Takže zase jedem do pouště, tentokrát už od domu řídím já, Rae je příliš nadržená na tu novou čtyřkolku.
Ukazuju jí, kudy jsem to vyšplhal tím Jeepem, je to v podstatě ta samá skála kde jsme se převrátili, akorát o cca 5 metrů víc vpravo. Jelikož to šlo Jeepem, na štveráku to musí bejt v pohodě. Tak se tam začnu sápat a jede to úplně v pohodě. Asi tři metry před vrcholem, kde už to vypadalo v pohodě, Rae nadšeně křičí „ piece of cake!“ což doslova přeložený je „kus koláče“ ale znamená to něco jako „pohodička“. V tu chvíli sebou ta motorka švenkla do strany a převrátila se na mě, Rae odskočila na druhou stranu. Zbytek už je jenom dedukce podle zranění a škod. Já se praštil do hlavy (zaplaťpánbu za tu helmu), motorka mi hupsla plnou vahou stupačkou na kotník (zaplaťpánbu za vysoký pohorky), Rae padla na prdel a motorka... když si na to vzpomenu, sevře se mi hýžďový svalstvo... se začala kutálet rychlejc a rychlejc ze skály dolů... Obrátila se tak šestkrát, skákala a skončila dole v křoví. Já viděl prd, protože jsem měl brejle narvaný z toho pádu někde na šošolce hlavy pod helmou, točila se mi z tý rány hlava a byl jsem úplně zmatenej. Prej jsem akorát na tu motorku zařval zoufalým hlasem „Stoop!!“. No po nechutně dlouhý chvíli zastavila v křoví.
Při ohledávání škod se ukázalo, že jsme cestou po silnici nabrali hřebík jako kráva, vypustila se guma (vzhledem k tomu, že se jezdí na polovypuštěnejch, tak to nebylo poznat) a na vrcholu tý skály se nám svlíkla guma z ráfku... To byl ten švenk do strany, ze kterým se prostě už nedalo nic udělat.
Sečteno podtrženo to nebylo tak zlý. Motorka měla ohnutý řidítka, to šlo narovnat. Trošku promáčklá nádrž do pouště nevadí a píchlá guma se objedná nová. Přeci jí nebudou opravovat, že jo... Já mám pomačkanej ale jinak zdravej kotník, Rae modřinu přes celej zadek a pravý stehno...
Styděl jsem se ale jako malej, a ani mi moc nepomáhalo, že minule to Rae převrátila taky a to se jí neslíkla guma...
Když jsme to dotlačili domů, bylo mi čím dál víc blbě. Protože už mi bylo blbě od rána, věděl jsem, že to nemá nic společnýho s tím pádem. Jenom špatně snáším sluníčko a prudký změny teplot. Dole u tý nemocni bejvá teď přes den cca 45 stupňů Celsia, ale vevnitř je to klimatizovaný na cca 18. A to mě varovali, že v létě si mám přivézt rukavice. Tak jsem se tomu smál jako vtipu a voni, že je to smrtelně vážně. Že ty rukavice budu potřebovat na otevření auta, protože ta klika je tak rozpálená, že se na ní nedá šáhnout...
Takže mi bylo blbějc a blbějc, ten stress z motorky tomu taky nepomoh a po sprše jsem nebyl schopnej ničeho jinýho, než si najít postel a čekat, až usnu nebo umřu, podle toho co nastane dřív. Takhle blbě mi už nebylo tak pět let... Prášek co jsem dostal jsem po chvíli vyblil a Pak už jsem si přál jenom umřít.
Spal jsem od pěti od večera do šesti do rána, jenom se na mě chodili dívat, jestli ještě dejchám myslim že jsem v polospánku slyšel, jak se bavili o tom, jak budou vedení korporace vysvětlovat, že šéf IT oddělení celý korporace je mrtvej:).
Nebyla to první migréna tohoto druhu, kterou jsem přežil, jenom už se mi to dlouho nestalo... Navíc to bylo málokdy za tak dramatickejch podmínek.
Ráno v šest jsem si dal s nima snídani a vyrazil zpět z pouště do Los Angeles na letiště. Řikal jsem si, že jsem fakt dobrej host do domu. Přijede, převrátí motorku, pak 13 hodin spí a bleje a zase zmizí:). Voni byli ale úplně v pohodě a zvali mě na příště. Koneckonců to nebylo poprvý a naposledy, kdy tu motorku někdo vyválel. Akorát Rae chudák nemohla vyzkoušet tu novou, když jí přivezli, protože se jí už rozležela modřina. Tak jí teda jel vyzkoušet její manžel a když se vrátil, tak řikal, že tahle nová tu naší skálu vyšplhala úplně v pohodě. Kecal.

Takže po takovýmhle víkendu si to v těch šest ráno valím po dálnici, řikám si jak stihnu letadlo už d devět abych si v deset moh pokecat s našima na Internetu a někde v půlce cesty jsem se rozhod sjet z dálnice a vundat si nějaký jídlo z kufru. Prakticky 36 hodin jsem noc nejed. Tak nechám běžet motor, kufr se otvírá zevnitř, tak jdu dozadu a kufr zavřenej. Vracím se dopředu a slyším : „Click“. Americký auta jsou zařízený tak, že když do nich člověk nastoupí, nastartuje a zabouchne dveře, tak se po cca 10 vteřinách zamknou, aby jako na červený ten zloděj nemoh skočit dovnitř a ukradnout tašky nebo co. Bohužel tohle auto nepoznalo, že majitel je zrovna ten, kterej potřebuje skočit dovnitř a zamklo se. Tak tam tak stojím a říkám si. Sqělej víkend. Po tom všem tady teď stojím, neděle, půl osmý ráno, v ňákým prdelním městečku někde u dálnice, mlha a zima, na nohách pantofle na boso, doklady peníze a klíče v zamčeným nastartovaným autě uprostřed totálně opuštěný tovární čtvrti. Paráda.
Našel jsem v kapse dolar, což, jak se později ukázalo, neni ani na koblihu. Chodím tak zoufale kolem toho auta, hledám kudy dovnitř, nikam daleko hledat telefon nemůžu, protože mám pohmožděnej kotník a chce se mi děsně na velkou.
Asi jsem vypadal tak zoufale, že se stalo něco, co bych v týhle zemi, kde se každej stará jen a výhradně o sebe, nečekal. Zastavil u mě chlápek a ptá se, jestli jsem v pohodě. Tak jsem mu to vysvětlil a von mi nejdřív nabídl mobila, a pak mě zavezl k telefonní budce (cca 2km daleko!).
Tam už to bylo snadný. V seznamu jsem našel číslo na Hertz, od kterejch jsem měl to auto a jako každá slušná firma měli to číslo na který se volá zdarma. Tak jsem jim vysvětlil co a jak (neděle ráno!) a voni že mi tam někoho posílaj a že tam bude za cca 45 minut.
Tak jsem si mezitím došel (dopajdal) do nějakýho hotelu na záchod, koupil si za ten dolar čokoládovou tyčinku (na koblihu to jakužjsemřikal nebylo) a pak se chvíli poflakoval. Přijela velká odtahovka, naložil mě a dovezl k autu. Vzhledem k tomu, co jsem za posledních pár dní zažil, bych se vůbec nedivil, kdyby bylo auto v čudu. Přeci jenom bylo v liduprázdný čtvrti, nastartovaný auto s klíčkem uvnitř... Bylo tam. Od doby, kdy jsme zastavili, do otevření těch mojich dveří, to tomu maníkovi s paklíkem drátů trvalo 20 vteřin! Klasický vyháčkování oknem jako u starý šškdovky, akorát ten drát byl daleko víc komlikovaně zprohejbanej. Podepsal jsem fakturu na 65$, papírování trvalo daleko dýl než ta práce, a jelo se dále močálem černým kolem bílých skal...

Po nákupu čtyřkolky jsme ještě jeli nakupovat pivo. V prvním krámě Plzeň neměli, tak jsem v zájmu šíření kultury pivování jel s nima do dalšího krámu.
Kupuju šestibalení Plzně a vona mi na to podává papírovej pytlik. Já že to nechci, a vona že je na to ZÁKON!!! Zákon, kterej nakazuje prodávat alkohol v neprůhledným papírovým pytliku... Tak jsem jí hned oznámil, ať počítá s tím, že bude na Kocourkově:)


h3. Příhody 8

Takže situace: Holčina jede do školy máminým autem a protože jede pozdě, tak zaparkuje někde blbě. Mezitím co je ve škole, přijedou policajti a vokukujou to blbě zaparkovaný auto, a tu si všimnou, že za přední sedačkou je na podlaze kuchyňská kudla. (později se ukáže, že upadla mámě z tašky). Holčinu si předvolaj na stanici a protože zavezla „nebezpečnou zbraň“ do ohraničený a označený „Zóny beze zbraní“ okolo školy, je okamžitě ze školy vyloučená bez možnosti odmaturovat.
Pokud to vypadá jako blbost, nezapomeňte, že se nacházím v Kocourkově. Tohle se tu vážně stalo, byla to ve zprávách na CNN. (žádná Nova)
Jeffák na to konto poznamenal, že je tutově v tý samý škole někdo, kdo někoho zabil, akorát to udělal mimo „Zónu“ a nikdo ho neviděl, takže si v klidu odmaturuje...

Je protizákonný v Kalifornii rozprašovat prach z nebožtíků. Jelikož nemohli na to vytvořit zvláštní zákon, je to celý založený na zákonu o „Litteringu“ (odhazování odpadků), což je tu děsně přísnej zákon. Na dálnicích jsou třeba cedule 1000$ pokuta za littering. No tak si představuju, že někdo chce rozprášit popel z pradědečka a chytěj ho přitom policajti a chtěj mu napařit pokutu nebo ho rovnou zavřít. Tak tam policajti pobíhaj s pytlíčkama a smetáčkama a sháněj prach z pradědečka jako důkaz:).

Dneska je to samá Kocourkovina. Tuhle jsem odchytil na nějakým veřejným záchodě. Byla tam cedule jako kráva, která názorně a s použitím obrázků vysvětlovala, jak si člověk má, a teď pozor, UMEJT RUCE! Myslím, že si pamatuju, kde to bylo, příště si tam vezmu foťák a pošlu důkaz.

Když mě najali, děsně mě vzrušovalo (i když jsem se samozřejmě choval, jako že to je normálka), že budu lítat dvakrát, třikrát do měsíce letadlem. Nechtěl jsem to dávat najevo, tak jsem si dycky při vzletu a přistání jakože čet a tak a přitom po očku vykukoval z okna:)
Bohužel všechno jednou zevšední, takže se mi tuhle stalo, že jsem usnul ještě než jsme najeli na vzletovou dráhu a vzbudil mě až šramot, když lidi vystupovali. Vůbec jsem nemoh pochopit, že se najednou nacházim 800 km jižnějc:)

Od tý doby, co jsem měl toho Jeepa, tak mám nějakou smůlu na auta z půjčovny. Tuhle jsem se zase rozhod, že si zase půjčím něco pořádnýho, a vybral jsem si třídu Sporťák. Měli dva druhy, oba nějaký americký krámy, čili jsem věděl prd, co je co a vybral jsem si Pontiac Grand Am. To jsem tomu dal. Malý ošklivý americký auto, vevnitř smrdělo jak kdyby tam kočky chodily močit, propálený sedačky od cigaret, hnedka vedle nápisu zákaz kouření další propálenina, najeto 50 000 mil (na auto z půjčovny až hanba) a od 100km-h vejš se tomu třás volant. Chtěl jsem to hned vrátit, ale nepotkal jsem žádnou jejich pobočku, tak jsem to s tim musel ten tejden vydržet. Navíc, přestože sporťák, to byl automat.
Jediný co nemůžu popřít je, že to mělo vážně sportovní motor. Zaplaťpánbu mě benga nikde nenachytali:)

Kdyby mi někdo před rokem a půl řek, kolik utratím za kolo a že budu na něm jezdit s helmou, smál bych se tomu jako blázen. Kolo jsem přece zavrh v patnácti, když jsem dostal řidičák na motorku. To by mě ovšem Ála Mrkvičků nesměl vzít na terénní sjezd tý sjezdovky v Krkonoších. Tam jsem poznal, že nejen terénní auto v terénu je zábava. Rychlostní sjezd na špičkovým kole má taky něco do sebe.
Původně jsem taky nechápal, jak může někdo utratit takovej majlant za kolo, dyť topřece nemůže bejt zas takovej rozdíl v porovnání s mým Favoritem za 1230Kč! Blbost. Rozdíl, a to zásadní, jsem poznal, když mi Pápa půjčil jeho luxusní kolo... Je to asi jako jet linkovým Ikarusem, nebo luxusním Mercedesem:).
Kromě toho horská cyklistika je děsně spravedlivej sport, jelikož každej vejškovej metr, kterej si člověk potíc krev vyšlape, tak si pak zase užije cestou dolů:).
Výsledkem právě popsaných faktorů bylo, že jsem se už dávno rozhodl taky si pořídit kolo. Konečně jsem se teda jednou v neděli po obědě rozhoupal a vyrazil nakupovat. Původně jsem chtěj jít do nějakýho velkokrámu za městem, abych to jako měl levnější, jenže pak už bylo pozdě a žádnej jsem furt ve Zlatejch stránkách nemohl najít, tak jsme teda zajeli jenom do jednoho malinkýho tady za rohem, téměř v centru.
Ukázalo se, že ten „krámek“ nejenže má vzadu ve skladě několik set kol, ale navíc maj velkej výprodej loňskejch modelů.
Na Álovi jsem si kdysi vyžádal návod, jaký kolo si mám koupit, vytiskl jsem si to a furt to nosil ssebou. Ne však tuto neděli... Čili jsem vybíral takříkajíc naslepo. Jediný, co jsem věděl jistě bylo, že musím koupit rám velikosti 22 palců, protože to je nejvyšší, co vyráběj. Nakonec se ukázalo, že maj 21 a 23, tak jsem vzal ten 23“.
Vsuvka pro znalce, popis toho modelu co jsem vybral:

Ram: 23\", Specialized Rockhopper Pro Direct A1x
\"Prevodovka\" 27 kvaltu, Shimano Deore XT
Vidle: Manitou SX TPC Sport
Brzdy asi Avid 1.0L
Rafky Ritchey 26x1.90

Cely je to žlutočerná kombinace a ač jsem to původně neplánoval, byly na tom nacvakávací šlapky. To je taková věc, ke který musej bejt speciální boty, ty boty maj zespoda takovou přišroubovanou děštičku, která zapadne do drážek na šlapkách, aby jako ta bota nesklouzávala. Poprvý v životě jsem to viděl právě před rokem a půl a připadalo mi to děsně uchylnýJ. Bota se z toho dá vyháknout pouze speciální kroutivě- úhybným manévrem do strany. Takže jsem si přikoupil Shimano boty a už mám solidní díru v lokti, jaxem nestih vyháknout při prvním testu:-))
Hned jsme to jeli vyzkoušet a ještě ten večer jsem poslal Alovi maila s popisem, protože jsem měl strach, že jsem koupil nějakou předraženou srágoru. Navíc na tom kole nebyl ani kousek z toho Álova návodu. Jediný co mě trochu utěšovalo bylo, že to kolo bylo zlevněný o 330$.
Ála se hned v pondělí ozval, tak jsme pokecali a ukázalo se, že slepej holub našel zrno. To moje kolo je postavený ze samejch kva-kva-kvalit, přímo pro závodníkyJ. V Čechách by bylo bejvalo o cca 30 000 dražší... Takže teďka musim každej víkend někam vyrazit, abych ho užil!
Naštěstí se nacházim uprostřed ráje pro cyklisty, obzvlášť horo-cyklisty. Když vezmu rádius 50 km okolo San Francisca, najdu na cyklomapě stovky kilometrů udržovanejch a značenejch stezek. San Francisco je obklopený horama, jako stvořenýma pro tenhle sport a navíc podnebí s 300- 340 slunečníma dněma za rok, nikdy nejni příliš vedro díky studenýmu větru od oceánu (spíš je většinou i přes sluníčko zima), prostě ideální podmínky.
Což mi připomíná, že kdokoliv by měl zájem nás tu navštívit, je kdykoliv více než vítán!
Tenhle víkend jsme v neděli vyrazili na velkej cyklovýlet a potvrdilo se, že podmínky vážně ideální! Akorát jsem se dočet, že v některejch chráněnejch oblastech je povinná helma, tak jsem v sobě zlomil frajera a jednu zakoupil. Pěkně ladí ke kolu a má kšiltJ.

Čekali jsme na odlet a já slyšel letušky, jak se vysílačkou dožadujou „seatbelt extension“, což je něco jako pásovej prodlužovák a vůbec mi to nedávalo smysl. Když to donesli, bylo to jasný. To prase (pravděpodobně dámského pohlaví) bylo tak tlustý, že nejenže sedělo na dvou sedačkách, ale pás jí nedosáh kolem pupku! Takže jako když několik chlapů objímá dokola strom, museli na normální pás napojit ten prodlužovák aby jí připoutali...
Počítám, že kdyby se něco stalo, tak by stejně vytrhla tu sedačku i s půlkou podlahy a kusem křídla...

Tuhle jsem slyšel od jednoho námořníka krásnou průpovídku, že takový ty motorky s křeslem, kazeťákem, motorem o objemu 1,5 litru, to že je v podstatě „dick extension“, čili prodlužovák na penis pro ty, co to potřebujou, aby vůbec sbalili nějakou babuJ. Tak mě tak napadá, že by se to dalo bohužel rozšířit i na velký terénní autaJ.

Nevím nakolik pronikaj zprávy odsud k nám (od nás sem neproniká nic), ale jedna z velkejch událostí poslední doby je „recall“ Firestone pneumatik (už tady o recall jednou byla řeč, recall je když výrobce čehokoliv zjistí zásadní závadu na nějakým výrobku a nejenže to stahuje z prodeje, ale i vrací peníze všem těm, který už si to koupili).
Takže už od dob starýho pana Forda se montovaly na nový Fordy pneumatiky Firestone, protože pan Ford se znal s panem Firestonem. Loni se najednou začalo objevovat spousta (řádově stovky) Fordů Explorerů, který se převrátili někde na střechu. Protože Američani v jakýmkoliv neštěstí hledaj způsob, jak vysoudit peníze, rozjelo se vyšetřování na všech možnejch i soukromejch frontách. Ukázaly se dvě věci:
1. Terénní auta od Forda už od roku 1984 jsou stavěný na konstrukčně blbě řešeným podvozku
2. Několik typů terénních pneumatik od Firestone, shodou okolností montovaných na terénní Fordy, má sklon k vybouchnutí bez větší příčiny.
Od tý doby se hádá Ford s Firestonem o to, kdo nese vinu na těch 130 mrtvejch. Firestone vyhlásil recall na dotčené typy gum, Ford dělá mrtvýho brouka.
Už od zmíněného roku 1984 se Ford soudil se stovkama majitelů Fordu Bronco II (menší teréňák), kteří zažalovali Ford za ubohou stabilitu toho typu po té, co se jim ho povedlo někde obrátit na střechu. (shodou okolností to bylo moje druhý auto po mým příjezdu sem a stabilní to opravdu moc nebylo... Rozhodně bych si netrouf někde to zkusit obrátit smykem na růču...)
Když Ford začal někdy v devadesátejch letech vyrábět Explorer, aby ušetřili za novou montážní linku na Explorera, zachovali typ podvozku z typu Bronco II...
Nenapadá mě pointa k týhle příhodě, nějaký to překvapivý rozuzlení. Tak snad jen, že Firestone odmítl dodávat gumy na nový Fordy a novej typ Explorera už má novej podvozek...

Teď něco míň závažnýhoJ.
Minulou neděli jsme jeli z kolovýletu, kola už nacpaný v autě a projížděli jsme tunelem těsně nad Golden Gatem. Byla zácpa, čili v tom tunelu jsme strávili cca deset minut a někdo vepředu zatroubil. Nevim, co je to popadlo, ale během chvíle se přidávali další a další, až troubil celej tunel. Já teda ne...
Úplně mi to připomnělo Prahu po MS v hokejiJ. Což mi ještě připomíná, že když jsem byl posledně v Los Angeles, tak tam zase každý třetí auto jezdilo s vlajkou Los Angeles Lakers, což je místní basketbalovej tým, kterej hrál o první flek v NBA.
Vracení věcí do krámu
Už jsem to tu jednou zmiňoval, cokoliv si člověk tady koupí, může kdykoliv bez udání důvodu zase vrátit. I rozbalený a použitý. Z pohledu spotřebitele pohoda, nechtěl bych tu ovšem něco prodávat...
Tuhle jsem kupoval nějaký čudlíky k notebooku a zjistil jsem, jak už jsem tím systémem zkaženej. Koupil jsem samozřejmě něco úplně blbě a v sobotu v půl devátý večer jsem to šel vrátit. Ještě se mi omluvili, jako by to byla jejich a ne moje blbost... Už se vidím, jak si v Čechách koupim něco blbě a až to přijdu vrátit, tak na mě budou koukat jako na měsíčňana, že to jdu vrátit jenom proto, že jsem to koupil blběJ.

Když jsem měl v ruce cca před půl rokem něčí palm-pilot (chytřejší diář) a ta ženská si stěžovala, že jí to nepřijímá emaily, myslel jsem si, že je to jedna z těch příhod, kdy se lidi divěj, že jim nejde nacpat disketa do mechaniky, když nevyndali tu co tam už je. Tvrdil jsem jí, že to přece nemůže přijímat emaily, když to nemá připojený drátem k žádnýmu počítači...
Ukázalo se, že ten palm-pilot měl opravdu anténu a byl schopnej se připojit na Internet kdekoliv po USA bezdrátově... Takže ten blbej jsem byl jáJ.
Jedním z mejch úkolů v práci bylo připojit každou budovu na Internet pevnou linkou. Většinou to bylo snadný, technologie DSL je schopná po telefoním kabelu přivést Internet až o rychlosti 2 MB/s a to za dost nízkej pevnej paušál. V některých oblastech je ovšem tato služba nedostupná, tak jsem musel hledat další možnosti. Našel jsem firmu, která je schopná zařídit Internet bezdrátově, pomocí antény na střeše. Byl jsem k tomu dost skeptickej, jelikož bezdrátový přesuny dat bejvaj poruchový, pomalý a nespolehlivý. Nicméně ta budova byla takříkajíc „uprostřed ničeho“, čili to byla jediná možnost.
Okolo tý budovy bylo spousta stromů, takže museli na střeše postavit 11 metrů vysokou věž, aby měli přímej výhled na vysílač. To už jsem tomu nevěřil vůbec.
Nakonec to namontovali a zapojili a já tam teda zajel nakonfigurovat server a celou síť na Internet. Jen tak jsem vyzkoušel rychlost toho připojení a padla mi čelist až na hrudní košíček. 22MB soubor, kterej by se přes modem stahoval několik hodin, přes DSL několik minut, se stáhnul za 21 vteřin... Neuvěřitelný. Pak jsem mluvil s lidma z tý firmy a ty mi suše řekli že je to normální, že garantujou rychlost 4-6 MB/s.
Už se těším, až bude tahle technologie a rychlost dostupná i v laptopech a těch palm-pilotech.... Bez věží na střechách...

Protože přes tejden vůbec nepotkám televizi, vždycky když jsem někde v hotelu, tak si jí pustím, abych nezapomněl, jak to vypadá. Tuhle jsem tam viděl reportáž o striptérkách z Las Vegas a co všechno dělaj, aby se udrželi v řemesle až do pokročilýho věku. Některejm bylo k šedesátce…
S jednou (cca 30), zašli k jejímu plastickýmu chirurgovi. Když se bavili kde chce kolik sádla ubrat a jakou velikost a tvar prsou chce tentokrát, byl jsem v klidu. Když tam ovšem kamera zůstala I na celej průběh operace, už jsem se divil. V drtivý vetšině případů, když se v americký televizi objeví jen náznak nahoty (nahý prso, zadek třeba I v miniplavečkách), vždycky je to cenzurou rozmazaný do čtverečků, aby jim to náhodou nezkazilo dětičky. (rozstříkanej mozek na zdi třikrát za hodinu jim zřejmě dětičky nekazí).
Ukazovali, jak jí nařízli kůži těsně pod bradavkou, jak vytáhli ten starej silicon, pak jak tam cpali ten novej a větší, pak to ten doktor poplácával jak když se plní jitrnice a pak tu bradavku zase zašil.
Pak jí naříz dírku do boku, strčil tam trubku a zapnul normální vysavač (soudě podle zvuku). Rejdil s tou trubkou pod kůží jak pod dekou a vycucával sádlo až to ve vysavači mlaskalo.
Když skončil s procedurou, všechno zašil a umyl, pomohl milencovi tý striptérky jí NALOŽIT do AUTA a ten milenec si jí odvez domů jak od holiče! Žádná rekonvalescence, žádný pozorování v nemocnici, rovnou šup s ní domů.
Další záběr byl asi po měsící, jak už zase vesele tančí nahá v baru.
Když jsem tohle vyprávěl Jeffákovi, řikal že to taky náhodou viděl (to mi vyrazilo dech, za a: na televizi nikdy nekouká a za b: maj na lodi 970 programů). Začali jsme se o tom silikonu nějak bavit a z něj vypadlo, že obzvlášť v jižní Kalifornii je ženská soutěživost tak ujetá (Hollywood), že přibližně 50% ženskejch má umělý prsa... To mi teda úplně zkazil iluze, od tý doby kdykoliv tu vidím nějakou ženskou s pěknejma prsama, nemůžu se zbavit pocitu, že je to jenom plastikovej pytlík se siliconem uvnitř a vzpomenu si na toho doktora, jak to tam v tom prsu uplácává aby to dostalo ten žádanej tvar...

Ve stejným hotelu jsem viděl i pořad s tímto jménem. Byly to záběry z policejních aut a vrtulníků. Každý policajtský auto má totiž v nárazníku věčně zapnutou kameru.
Bylo tam pár krásnejch záběrů (kupodivu ukazovali jenom nehody se šťastným koncem, čili bez krve a mrtvol). Nejlepší asi byl jeden, kdy cajt zastavil ženskou pro vysokou rychlost na dálnici. (Policajti tady nikdy podezřelýho nepředjížděj, jenom pustěj majáky a zastavěj až za nim)
Takže takhle stojí policajtský auto a před ním auto tý ženský a policajt si pročítá její doklady stojíc mezi těma autama a jen tak mimochodem jí řiká: „Pojďte tady z tý silnice, nebo vás někdo zajede“. Tak vona udělá dva kroky do pangejtu a v tu ránu PRÁSK, rána jako prase, náklaďák v plný rychlosti to napere přímo do zadku toho jejího auta! Jak se vyhnul tomu policajtskýmu nevim, ale to auto tý ženský vylítlo do vzduchu a padlo na střechu do pangejtu, náklaďák se tím nárazem dostal na dvě kola, ale pak to vyrovnal a zmizel ze záběru. (daleko ujet nemoh). Nejlepší byl ten policajt, kterej vzhlídnul od těch dokladů a naprosto klidným hlasem řiká: „No vidíte, já vám to řikal“ J.
Pak tam byl ještě jeden úžasnej záběr, jak na zledovatělý dálnici je šest všemožně rozmístěnej aut a jak přijížděj, nebo spíš přibruslujou pomalinku další a postupně narážej do těch už „zaparkovanejch“, tak to vydávalo zvuky jako na kuželkách :). (samozřejmě práce zvukařova)

Dostal jsem za jeden notebook šek, tak jsem ho šel proměnit do příslušný banky na peníze. Jak tam tak čekám ve frontě, rozhlížím se kolem, zmocnil se mě podobnej pocit, jakej jsme kdysi měli s Martinem, když jsme zjistili v Chicagským metru, že jsme tam jediný bílí.
Tady v tý bance byli sice bílí všichni, ale přesto jsem tam jaxi neptřil… První přepážka, holka s pánským účesem, pánská košile, kravata, pánský kalhoty a boty. Druhá přepážka, chlap, pečlivě nalakovaný vlasy, podezřele dlouhý řasy. Zákazník u druhý přepážky cca padesátiletej tlustej chlap, dlouhý šedivý vlasy pečlivě učesaný na jakýsi rozevlátý mikádo, rudě namalovaný nehty na rukou, tílko, z pod něhož vykukovala černá krajkovaná podprsenka, zabraňující tak čtyřkám kozám před pádem na jeho pivní mozol. Samozřejmě vysokej afektovanej hlásek s výrazným důrazem na D. Podobně výrazné D se ozývalo I z další přepážky…
Došlo mi, že Castro district, ve kterém se právě omylem nalézám, je vyhlášenou homosexuální čtvrtí s naprostou převahou homosexuálních obyvatel. Koneckonců celý San Francisco má pověst ráje homosexuálů a nikdo se tady nad ničím už ani nepozastavuje… Kromě mě teda…J.
Když jsem přišel na řadu, kromě podepsání toho šeku jsem na něj ještě musel otisknout palec. To ale asi nemělo nic co dělat se sexuální orientacíJ.

Už jsem tady psal o tom, jak je v Kalifornii nedostatek elektráren a proto nám čas od času vypnou proud a jak to nejhorší nás čeká v létě, až si všichni zapnou klimatizace.
Poslední dobou jsou v rádiu čím dál častější reklamy na to, jak šetřit elektřinu, abychom se prodrali touto energeticou krizí. Platí to stát (a já mu na to výrazně přispívám svojí daňovou zátěží 42,5%) a jsou to reklamy typu:
„Vypněte svojí druhou lednici a druhý mrazák a snažte se vystačit s jedním.“
„Vypínejte svoje stereo před tím, než odejdete z domu.“
„Vytahujte ze zásuvky všechny tiskárny a faxy před koncem pracovní doby“
Jedna mě zvlášť dojala, když radila lidem:
„Stejně dobře jako vaše klimatizace funguje pyltík ledu nastrčený před větrák“ J.

Ještě jedna podobná. Loni před cestou na Kubu jsem potřeboval pronajmout Tůňku a měl jsem tam jednu Američanku, která měla zájem. Rozmyslela si to, protože se jí tlak vody ve sprše zdál malej.
Tady, když se někdo sprchuje, zaručeně se opaří, když v tu chvíli někdo spláchne záchod, nebo pustí vodu v kuchyni… Tlak vody jak u pumpy v Čermný…

Alex si koupila knihu s tímto názvem. Je to o tom, jak jsou prostě Američani už tak zvyklí žrát hamburgery a hranolky u McDonadla a podobných, že už jim to ani nepřijde divný a považujou to za normální stravu.
Zase se tu odvolám na příhodu s názvem “Dietářka”, kterou jsem tu kdysi publikoval. Šlo o to, že si v jedný z těch dětskejch nemocnic najali babu, která se má o starat o spravný složení jejich jídelníčku. Seděl jsem s ní u oběda a ona s nechutí odhodila plátek sýra, že není nízkotučný a pak s chutí sežrala hnusnej mastnej hamburger jako oběd.
Byl jsem v tý nemocnici znova na obědě a jako hlavní jídlo byla… houska se salámem. Oběd pro děti v nemocnici…

Chystám se na 14 dní do Čech jako na dovolenou, tak jsem to jen tak oznámil v práci a voni teda jako že jo.
Pak přišla Káča s tím, že má “dovolenou” od Lily jen do maximálně 17. srpna a kdy že teda pojedem do tý Venezuely navštívit předchozí Liliinu chůvu, se kterou se skamarádila. Tak jsem se ptal v práci a šéf se mě ptá, jestli vím, jak to tady s tou dovolenou chodí.
Ukázalo se, že za každej měsíc práce si zaměstnanec nastřádá jeden den dovolený, čili po roce práce má dvanáct dní a tři mu přidaj jako prémii. Čili 15 dní dovolený za rok práce… Vybírat je běžný až z nastřádanejch dní a já se vejletem do Čech dostanu do děsnýho mínusu, jelikož jsem oficielně zaměstnanej až od 22. května… Tak nevim, jak to bude s Venezuelou…
Naštěstí Čechy mi sebrat nemůžou, jelikož si na americký ambasádě v Praze musim nechat orazítkovat pas novým pracovním vízem… Sice mi ho dali v Americe pro americkýho zaměstnavatele, ale vyzvednout si ho musím mimo půdu USA…

Největší rozdíl mezi životním přístupem Američana a Evropana je ve vztahu k práci. Evropan pracuje, aby si vydělal na radosti života.
Většina Američanů si už neuvědomuje, že práce je jen něco, co by mělo podporovat život a žijou jen pro tu práci…
Vzhledem k tomu, na jak krátkou dobu tu jsem, dokážu snadno předstírat americkej přístup…

Pamatuju si doby, kdy jsme s Martinem v Americe tankovali benzin za 99 centů za gallon, cili cca 8 korun za litr při tehdejším kursu dolaru.
Dneska je to až 2,40 dolaru za gallon a kurs koruny je ještě horší. Jediný, co se za těch šest let změnilo k lepšímu je to, že už člověk nemusí chodit platit u pumpy dovnitř. Platí se tu předem, tak byla otrava odhadovat, kolik se toho do tý nádrže vejde, předplatit si to u pokladny a pak si jít vyzvednout případnej přeplatek.
Teďka se prostě strčí kreditka přímo do stojanu, natankuje se a jede se dále močálem černým kolem bílých skal. Na co je tam ta obsluha, to nevim. Asi prodává cigarety a tak.

Zase jsme byli dneska protáhnout kolesa a to v Čínským národním parku. Nevim, proč se to tak jmenuje, ale je to kousek na sever od SF.
Tak jsme si tam tak jezdili po těch lesních stezkách, tak akorát širokejch pro jedno kolo a nadávali na neobvyklý vedro.
Když jsme sjeli zpátky k parkovišti, seděl tam tzv. ranger, čili parkovej policajt. (mimochodem policií je tu spousta, státní, federální, městská, železniční, poštovní, parková, CIA, FBI atd. kdosi spočítal, že cca 40% národa nějakým způsobem pracuje pro policii).
Takže tam seděl ten ranger se psem a pozoroval okolí. Byla tam taková ta picí fontánka, ze který jsem se napil a pak přifuněla Káča, napila se taky a pak se jala mejt si v tý fontánce ruce. Ranger byl v klidu. Pak si tím proudem Káča začala mejt lejtka, ranger furt v klidu. Když si v tom začala prát triko (aniž by ho teda sundala :), ranger už začal lehce nervóznět. Když ovšem před fontánku přistavila kolo, že si ho teda taky umeje, musel už jsem jí násilím odtáhnout. Měl jsem na paměti příhodu s Lukem, kterej mi vyprávěl, jak dostal drsnou pokutu od jednoho z rangerů za to, že jel mimo vyznačený stezky. Rangeři maj dokonce radary a povolená rychlost v parku na kole je 15mil na hodinu, všude vyznačená. V zatáčkách jen 5 mil za hodinu...

Když začala válka, bylo v San Francisku půl šestý ráno. Čili jsem samozřejmě spal. Najednou vrazí do pokoje Jeffák a blábolí cosi o teroristech a New Yorku. Vzhledem k tomu, jak většinou přehání, jsem tomu nevěnoval tolik pozornosti, aby mě to donutilo vstát a jít se divat na televizi. Když asi v osm ještě přišel do pokoje Haydn a řikal prakticky to samý, došlo mi, že se asi něco vážně děje. A docházelo mi to postupně se všema souvislostma ještě několik dní…
Všichni američani jsou teď děsný patrioti a dokonce ani neni slyšet nikoho, že by řikal o Bushovi, že je idiot, jako se to dělo každou chvíli předtim. Venku to vypadá trochu jako v Čechách v záverečný fázi MS světa v hokeji. Každý druhý auto má vlajku, vlajky jsou totálně vyprodaný a musej se (určitě z ČínyJ) objednávat nový zásoby. Na CNN se objevila první zpráva, která by nesouvisela s útokem, až asi šest dní po něm. Dokonce, a to už je úplně neuvěřitelný, nedávali na CNN dva dni VŮBEC reklamy!
Po té, co zbuchly dvojčata (nikdy bych nevěřil, že je to technicky možný) a ty další dvě letadla, ještě několik hodin se postrádalo několik dalších letadel. Vypadalo to že jsou kdesi ve vzduchu a hledaj si cíl. V San Franciscu byl zavřenej Golden Gate most pro pěší. Ten druhej most, Bay Bridge, přes kterej jsem měl jet do práce, je dostatečně blízko na to, aby si ho mohl nějakej bláznivej muslim splést. Do práce se mi teda moc ject nechtělo. Asi v poledne jsem se teprva rozhoupal a jel. Bylo to poprvé, co jsem si dával pozor víc na letadla než na auta.
Druhej den jsem měl letět na sužebku do Los Angeles. Bylo mi jasný, že to asi nepude. Nakonec jsem jí musel odložit o dva tejdny.
Všichni vyhrožovali, že musim bejt na letisti 2-3 hodiny předem (byl jsem zvyklej se tam přiřítit tak 5-10 minut předem). Dorazil jsem asi hodinu a půl předem, trochu se strachem, že nestihnu projít všema těma procedurama. První fronta měla bejt hned u vchodu do letiště, kde maj takovej ten rentgen s pojízdným pásem. Přede mnou ve frontě byla 1, slovy jedna osoba.
Další frontu jsem teda očekával až přímo u , sakra jaxetomuřiká, tady tomu řikaj Gate, což zní příliš anglikánsky, na Ruzyni tomu řikaj Stojánka, což zní zase příliš rusky, no já bych to nazval asi nohavice, protože to je taková ta pojízdná nohavice, kterou se projde až do letadla. Tam vždycky akorát řeknu u pultu jméno, voni se juknou do počítače a vydaj mi plastovej palubní lístek. Teda vlastně ještě se zeptaj dvě otázky. První je: „Požádal vás někdo o převzetí nějakých zavazadel?“ a druhá: “Nechal jste zavazadla někde bez dohledu?“. Čili odpovědět se má Ne, Ne. Občas někdo zafórkuje a zeptá se třeba: „Měl jste všechna zavazadla pod stálým dohledem?“. No a protože tomu samozřejmě moc nevěnuju pozornost, tak jako blbec odpovím ne a on se musí zeptat znova.
No tak v týhle druhý frontě jsem byl sám. Od vystoupení z auta do převzetí palubního lístku uplynulo místo plánovaných až dvou hodin pouhých sedm minut. Zbytek času jsem se akorát flákal po letišti a četl noviny.
Letadlo pak bylo tak ze dvou třetin prázdný, což jsem tu ještě nezažil. Samozřejmě jsem se zuřivě rozhlížel, jestli neuvidim nějakýho araba s podezřele vyboulenou kapsou či přímo čouhajícím nožem. Samozřejmě, abych to neměl tak jednoduchý, tak si přímo za mě takový cikánoidně vyhlížející individum sedlo. Asi třikrát si přesednul, neměl vůbec žádný zavazadla a furt se podezřele rozhlížel. Už jsem se připravoval, jak na něj při prvním podezřelým pohybu směrem ke mě použiju chvat Džiju-Džitsu, jak jsem to viděl v Saturninovi a zachránim tak letadlo před jistou zkázou. Pak budu statečně odmítat všechny medaile a ceny a oslavy mého hrdinného činu.
Samozřejmě se vůbec nic nestalo a chlápek se choval podezřele nejspíš proto, že měl strach jako já:).
Dneska je 7.5.2011, tyhle řádky píšu (fuj to je klišé) sedíc zase v letadle. Ráno jsem si řikal, že už se nenechám nachytat a přišel jsem na letiště necelou půlhodinu předem. Na chodníku před letištěm fronta jako prase, tak 200 metrů. Řikám si, ha, chudáci co maj velký zavazadla čekaj frontu na odbavení, já mám jenom báglik s notebookem, tak jdu rovnou dovnitř. Prd. To byla fronta na ten rentgen, kterým musí projít každej. Tak jsem začal hledat číslo na South West Airlines, že ten let prošvihnu a ať mě šoupnou na jinej. To číslo je mimochodem 1-800-I FLY SWA, čili 1-800- JÁ LÍTÁM SWA. To je tady běžný, že se číslo uvádí jako text a pak se to vyťuká podle těch písmen, co jsou na telefonu u každýho čísla. Asi jako když se píše SMS:).
Pak jsem si to rozmyslel a nezavolal, že uvidím jak to jde rychle. Naštěstí to docela šlo, čili jsem byl u nohavice asi za pět minut odlet. Letadlo bylo plný tak jak to bejvávalo, v autopůjčovně byla zase fronta (ne jako posledně, kdy jsem tam byl sám a cejtil se jako v kostele po ránu), před hotelem zase plno aut. V hospodách lidi. Prostě se tu všechno víceméně vrátilo do normálních kolejí. Nikdo neplaší, nikdo neshání plynový masky ani nehledá nejbližší bunkr. Když jsem koukal na český zprávy, vypadalo to, jakože ty dvojčata stály na Václaváku. Nepodceňuju vůbec teroristy, ale to co je na ČT1 je vyvolávání paniky.

Už někdy děsně dávno, ještě před válkou a dokonce ještě před Venezuelou a tuším že to bylo ještě před vejletem do Čech, jsem byl zase na služebce v poušti a zase jsem měl tu kliku, že neměli v půjčovně to auto, který jsem měl zarezervovaný, tak mi dali vybrat mezi Jaguárem XJS a jeepem Mitsubishi Montero Sport za cenu toho, co jsem měl zarezervovaný. Do pouště přece nepojedu Jaguarem, tak jsem si vzal Montero, což je velký terénní auto.
Když jsem byl večer hotovej s prací, samozřejmě jsem vyrazil na průzkum pouště. Jak jsem tu básnil o Jeepu Grand Cherokee, Montero bylo prakticky stejný, možná I trochu lepší. Zaboha jsem nemoh najít dunu, kopec nebo situaci, která by to auto vyvedla z miry. Byl to zase automat, najeto asi 2000 mil a myslim, že jsem byl první, kdo s tim autem vůbec sjel ze silnice. Američani maj sice terénní auta, ale nikdo s tim do terénu nejezdí.
Nakonec jsem se rozhod, že vyzkouším porušit všechny pravidla ježdění v terénu, abych našel tu hranici, kam až to auto zvládá. Netrvalo to dlouho. Sjel jsem z jedný dost ostrý duny šikmo doleva (což je samozřejmě blbost, ale rovně to zas nebyla žádná sranda, bylo to jako sjíždět z nájezdu do garáže nebo tak). Levý přední kolo se zapíchlo do země a jak jsem přidával, tak se zahrabávalo níž a níž. Vůbec se mi do toho prachu a vedra z klimatizovanýho koženýho interiéru nechtělo, tak jsem tam seděl, kroutil volantem, přepínal všechny možný režimy převodovky, všema možnejma čudlíkama a páčkama vypínal ty elektronický antibloky a protismyky a auto se zahrabávalo hloub a hloub. Nakonec jsem se odvážil do toho prachu a vedra. Ještě jsem zapomněl takovou nepodstatnou maličkost. Bylo asi půl jedenáctý v noci, v poušti tma jako blázen a do civilizace řádnej kus pěšky. Telefon jsem nechal v hotelu na nabíječce. Naštěstí situace nevypadala zdaleka tak zoufale, jako některý v Libyi v poušti, čili jsem tušil, že se z toho můžu (doslova) vyhrabat.
Vylez jsem teda ven, rozdejchal úder pěstí od vedra a obhlížel situaci. Levý přední kolo zahrabaný do půlky, přední nárazník na úrovni terénu. Pravý přední kolo lehce se dotýkající země. Hlavní váha visela (jako obvykle v poušti) na břiše, který se zaháklo za okraj duny. Levý zadní kolo lehce nad zemí. Obešel jsem auto s tím, že se podivám, jestli neni v kufru nějakej nástroj, kterým by se dalo hrabat. Né že bych čekal přenosnej skládací bagřík na dálkový ovládání, ale aspoň tyč od heveru tam bejt mohla. Dodneška nevim, jestli tam byla či ne, jelikož a protože jsem se do toho kufru nedostal. Když jsem totiž to auto obešel, akorát jsem potichu pronesl několik jadrných českých slov. Pravý zadní kolo bylo půl metru nad zemí, pravá zadní lampa ve výši mojí hlavy. Teprve z tohodle úhlu byla vidět celá situace. Silně mi to připomnínalo zapadnutí v bahně na pláži cestou do Libye :). (vi sekce Afrika 1998)
Když jsem rozvážil možnosti, který mám, a zase mi vyšlo jen kopat a kopat (ne vzteky do auta, ale vykopat si auto z písku). Pak zanadával jsem znova. Zapomněl jsem si totiž vzít foťák.
Našel jsem si teda klacek, či spíš klacíček (v poušti duby nerostou) a jal se kopat. Nejdřív jsem vykopal díru pod břichem, aby se váha přenesla zpátky na kola. Pak jsem si vykopal cestičku pro levý přední kolo. Písek se naštěstí kope dobře. Cca po 20ti minutách krtkaření alá Metrostav jsem se odvážil vlézt do auta. Nastavil jsem všechno na pomalu ale jistě a pomalu ale jistě jsem vyjel. Uff. Chtělo se mi jet rovnou zpátky do hotelu, ale pak jsem si vzpomněl na starou pilotní zásadu, když spadneš s letadlem, musíš hned zase zpátky nahoru, překonat strach. Tak jsem ještě našel jednu solidní dunu u silnice a se zadkem trénujícím na úspěšného „Knoflíkáře“ (jinak řečeno se sevřenejma půlkamaJ) jsem jí sjel nahoru a dolů.

Počasí v San Franciscu je úplně nakřivo. Celý léto bylo jako na jaře, čili sluníčko, ale žádný vedro, pořád vítr. Na konci září se najednou na pár dní udělalo děsný nesnesitelný vedro, pravý babí léto. A to je celý, tahle příhoda nemá pointu:).


h4. Sraz teploušů podruhé

Vůbec nevim, jestli už jsem tady o tom psal, každopádně loni s Martinem jsme šli na tzv. Folsom fair, což je sraz homosexuálů, lesbiček a jiných tvoru podobného ražení
Letos jsme se tam vydali znovu a ač jsem z minula tušil, co nás čeká, vyrazilo mi to dech. Pánové přitvrdili od minula. Tak například se zdálo, že si místo potřásání rukama potřásaj penisama! Ne všechno jsem měl odvahu vyfotit, například felaci, ale aspoň na ukázku...

Je tady takovým zvykem, když má někdo narozeniny, tak tajně pozvat všechny kámoše, připravit mejdlo a pak ve tmě čekat až přijde třeba z práce a děsně ho (jí) překvapit. Dycky jsem si řikal, že to nemusí pokaždý bejt až tak příjemný překvapení, když přijde člověk utrmácenej, nebo si nedejbože přivede milenku nebo tak. To co ovšem vyprávěl Jeffák je eště horší, než co mě kdy napadlo.
Byl právě takhle jednou pozvanej a čekali v prvním patře na oslavenkyni ve tmě. Slyšeli jak přišla a vešla dole do kuchyně. Nahoru furt nešla, tak už to začalo bejt trapný. Všichni teda sešli dolů, vešli do kuchyně, jeden rozsvítil a … slečna ležela v kuchyni na zemi, vyhrnutou sukni, stažený kalhotky a… teď z toho bude nepřístupnej pořad… pes jí lízal…
Napálenej policajt
Ještě jedna příhoda od Jeffa, méně nepřístupná. Jednou jede svojím Monte Carlem z pětaosmdesátýho roku, který má asi dvě a půl tuny, osmiválcovej ctyřlitrovej motor a poměrně dost špatný brzdy na tu sílu a váhu.(taky to samozřejmě žere jako kráva). No tak Jeffák takhle jede přímo za policajtskym autem a najednou ten policajt totálně hamtnul na brzdy a zastavil na fleku, protože tam viděl nějakýho houmlesáka. Bohužel, policajti tu nejezděj autama z pětaosmdesátýho roku ani Favoritama, čili jim to dost brzdí (mimo jiných vymožeností, jako je notebook napjenej na centrální databázi a tak). Vždycky jsme se dohadovali s Jeffákem, jestli to jeho Monte Carlo dokáže zastavit smykem. Tvrdil jsem mu, že v žádným případě ty půl metro široký pneumatiky nedokáže přinutit k smyku. Dokázal. Pozdějc pak vyprávěl, že když se řítíš do kufru policajtovi, každá molekula v těle se soustředí do pravý nohy, aby to monstrum zastavila, I kdyby to stálo zlomenou nohu. Nepomohlo to. Kupodivu dostal kola do smyku, ale toho policajta napálil. A teď přijde to nejlepší. Policajt vystoupil, pevným krokem došel k Jeffovi, Jeff stáhnul vokýnko a policajt řiká: “Promiňte, omlouvám se, zapomněl jsem zapnout majáky.”
Prašivý Japonci
Název týhle příhody mě napad už strašně dávno, když jsem se dozvěděl, proč je furt a porád v San Franciscu zima. To jsou totiž studený mořský proudy, který sem prouděj od Japonska. Proto vždycky, když se teď v noci probudim zimou, tak nadávám na Japonce, co nám to sem posílaj:).
Pivní statistika
Přijdu takhle do práce a náš finanční ředitel na mě volá: “Hele, to jsem nevěděl, že někdo dokáže chlastat víc než Irové!”
Ukázal mi pak článek z novin, kterej se jmenoval “Němci ubíraj na plynu” nebo něco podobně “chytrýho” a bylo to o tom, že němčouři už nechlastaj jako dřív a že se propadli až na třetí! místo v žebříčku chlastačů s jánevimkolika hektolitrama piva na hlavu a rok. Druhý byli Irové a první, jaxe dá očekávat, Češi! Takže nejen hokej, ale ještě pivo:).

Verze 1.
Vezu takhle Jeffa a Haydna z večeře v Japonský restauraci, čekám na červený v místě, kde je jen jeden pruh v mým směru a není moc dobře vidět doleva na to, abych odbočil doprava na červenou.(jinak se to normálně může). Když blikla zelená, normálně se rozjedu a v tom rána jako prase. Napravo ode mě se do prostoru tvořeným autobusovou zastávkou procpal vietnamec v malý Hondě, která nebyla v tý tmě vidět, jelikož je nižší než výhled z okýnka mýho “traktoru”. Chtěl se kolem mě prosmýknout a odbočit doprava než se rozjedu. Nestih to. Vyměnili jsme si teda čísla řidičáků, pojištění a adresy, s tím že se o to naše pojišťovny postaraj. V San Franciscu se k nehodám bez zranění policajti nevolaj.
Než jsme odjeli, zkouknul jsem škodu na jeho Hondě (pošramocený řidičovo dveře a blatník), na prohlížení mýho pravýho boku jsem neměl náladu.
Druhej den ráno na světle jsem teda sebral odvahu a šel zjistit škody. Myslel jsem si chvíli, že se mi celá ta bouračka jenom zdála! Na tom autě nebyl ABSOLUTNĚ ani škrábaneček! Nikde! Pak jsem akorát našel stopu laku na pneumatice a vydedukoval jsem, že jsem ho prostě nabral plně vytočeným pravým předním kolem, jako bych ho chtěl přejet:). Nechal jsem si teda akorát seřídit geometrii přední nápravy a auto je jak nový. Mohlo by se zdát, že mi zachránilo krk to, že sedím ve velkým autě, jenže zase kdybych měl stejně malý auto jako ten vietnamec a neseděl o metr vejš než on, tak bych ho viděl a nenajel na nějL.
Když jsme odjížděli z místa nehody, byl jsem celkem bez nálady, ale Haydn mi jí spravil prohlášením: ”Stejně je to jeho vina, protože si blbec neměl kupovat tak posraně mrňavý auto!” :).
Pozdějc, když jsem jednal s pojišťovnou se ukázalo, že jméno a adresa kterou mi ten člověk dal opsat z pojištění je jméno a adresa ženský, což způsobilo zmatek, jelikož to v Hondě bylo evidentně mužský pohlaví (a nejen pohlavíJ).

Verze 2.
Jedu takhle obveselen dvěma pivama z jednoho baru do druhýho s Jeffem a Hydnem a v autě je samozřejmě veselá nálada, čili moc nevěnuju pozornost tomu, kam jedu. Stojim na červený a Jeffák najednou řiká: “Hele vole, tady je lepší jet doprava!” Tak tam vrznu jedničku a vyrazím skokem doprava. Rána jako z děla a teď teprva vidím, že vpravo ode mě bylo auto, snažíc se celkem rozumně mě objet autobusovou zastávkou a odbočit doprava, když já stál na červený směrem rovně. Není to sice úplně legální, ale v rámci plynulosti dopravy se to normálně dělá a toleruje. Samozřejmě jak jsem byl v ráži a rozjel se prudce, tak jsem ho taky chudáka řádně nabral. Byl z toho úplně nešťastnej a já měl máslo na hlavě. Tak jsme si vyměnili čísla pojištění a rozjeli se po svejch. Tu noc jsem už nic nepil, přestože jsme vymetli spoustu barů a od tý doby už vážně neřídim, když piju či naopak. Vzal jsem to jako boží varování. Stálo mě naštěstí jenom 60$ za geometrii přední nápravy…

Kvíz:
Hádejte kterou verzi jsem předložil pojišťovně, když mi volali s tím, že hovor bude nahráván? Svědomí mám ovšem čistý protože vyplavalo na povrch, že vietnamec vůbec neměl řidičák a auto bylo napsaný a pojištěný na jeho mámu….

Tohle je jen na ukázku toho, že někdy přehnaná slušnost je horší, než klasická česká ignorance.
Jedu takhle minibusem z letiště, kterej sváží lidi k autopůjčovnám a řidič zastavil na jedný ze zastávek. Nastoupila Japonka s manželem a hned běžela za řidičem, že je někdo následuje autem a že jí musí (jako ten řidič) vysvětlit kam jedem, aby to mohla vysvětlit těm co je následujou. Tak řidič jí to kupodivu trpělivě vysvětlil, vona to nepochopila, tak jí to vysvětlil eště jednou, vona to běžela vysvětlit těm lidem, ty mezitím odjeli, tak vona jim z venku chtěla volat mobilem, ale nedovolala se, tak se vrátila zpátky do autobusu, svojí prachmizernou angličtinou vysvětlila řidiči, že musíme počkat až objedou kolo kolem letiště a zařaděj se zpátky za autobus, mezitím se furt hádala s manželem a přehazovala desítky zavazadel, vytáčela čísla na mobilu... Řidič furt v pohodě! Já už pěnil, lidi okolo se zdály celkem v klidu, babu to stejně vůbec nemohlo rozházet. Myslim že jsme tam rozhodně stáli dost dlouho na to, aby (kdyby to bylo v Čechách) se někdo zvednul chytil babu za flígr a vyexpedoval jí i se zavazadlama zpátky na chodník. Tady nikdo neřek ani slovo. Strašný!

Při tom samým veljletě cestou zpět na letiště jsem minul správnou odbočku na dálnici, aniž bych si toho všimnul a jedu si takhle v klidu a řikám si jak to mám pěkně načasovaný a jak to maj ty lidi v protisměru blbý bejt takhle uvíznutý v zácpě. Tu odbočku jsem minul asi o dvacet kilometrů, čili netrvalo dlouho a sám jsem si tu zácpu pěkně užilL. Když je takhle člověk v koloně aut, pohybující se rychlostí turboželvy a má nejdřív 20 minut do odletu, pak 15, 10, 5, neni mu moc do zpěvu. Navíc jsem nevěděl, co se stane, když mi to uletí. Už mockrát jsem letěl pozdějším letadlem, ale vždycky jsem jim stihl včas zavolat a změnit rezervaci. Tentokrát mi přirozeně došla baterka v mobilu…
No nakonec jsem se na letiště doplazil, vrátil auto a našel nejbližší let zpátky domů. U nohavice mi řekli, že mě samozřejmě rádi vezmou, ale jen pokud tam bude místo. Letělo to za necelý dvě hodiny. Další až v devět večer. Naštěstí jsem se vešel hned do toho prvního…

Počasí úplně na pytel, celou noc mrznu jak sobolí trus.
Ráno přijdu k autu a vidím, že mi nějakej američan chtěl dokázat, že to s těma Čechama vlastně nejni tak špatný. Abych to osvětlil. Psal jsem někde v minulejch příhodách o tom, jak v Čechách každou chvíli někomu vykradou auto a každej jednotlivej Čech zná minimálně pět lidí, kterejm už ukradli celý auto (pokud mezi ně přímo nepatří) a jak je to tady v tomhle směru dobrý, že jsem kolikrát to auto zapomněl zamknout a na sedačce navíc zapomněl mobila a nic se nestalo.
Tentokrát jsem na sedačce nic nezapomněl a auto bylo zamčený, alarm puštěnej. Přesto jsem měl ráno na zadní sedačce haldu střepů, díru v okně a moje sbírka cédéček, na kterou jsem byl tak pyšnej a kvůli který jsem si pořídil pořádnej přehrávač cédéček do auta byla v prdeli. Rádio tam kupodivu zůstalo, ač jsem ten sundavací panel nesundal. Těch cedes bylo cca 80, drtivá většina z nich byla vypálenejch (čili neprodejnejch) a ten zbytek byly český cedesa. To jsem zvědavej, co s tim to hovado bude dělat. Jistý je, že ty český cedesa tady budu asi těžko shánět a ty jsem kupodivu poslouchal nejvíc (je to zajímavý, jak si člověk váží vlastní kultury až když žije v cizí. Kdyby snad někdo chtěl mi něco vypálit a poslat, královsky bych se mu odměnil... Nebo ftp?)
Tak jedu celkem rozladěn do servisu, že se rovnou zeptám, proč mi teče ta voda z motoru a co to bude stát.
Ukázalo se, že je to vadná vodní pumpa, jejíž výměna mě bude stát 600$ (24 000Kč). Okýnko pouhých 70$. Nic moc, když ještě uvážim, že mi včera volali z jinýho servisu, že oprava mojí motorky bude stát asi 500$ :-(.
V tom telefon, že nám nejde v práci Internet. Vzhledem k tomu, že na velitelsví celý korporace, kde mám taky kancl, sídlí server centrálního účetnictví, je to průser jako barák, jelikož všechny nemocnice po celý Kalifornii (teda ne všechny, jenom těch asi 10 co spadá pod nás:).) se nemůžou dostat k účetnictví. Tak tam samozřejmě uháním, nějak to hasit.
Zároveň se do nově otevřený budovy v San Leandru stěhujou dneska lidi a já jim mám zapojit 15 počítačů, server, Internet a vůbec celou síť. Dneska, aby mohli hned začít pracovat.
Abych toho neměl málo, tak mi ještě volal Jeff, že vzhledem k situaci v Afghanistanu se urychlujou opravy lodi a povalej do války. Takže tady nakonec zůstanu úplně sám…
Když jsem se pozdějc ten den dostal k mailu, první mail kterej mi přišel byl od ňáký ženský a byla v něm jen otázka “Jak se máš?” Horko těžko jsem se udržel, abych nebyl sprostej a jenom jsem jí stručně popsal to co teď tady…
Dobrej den
A protože život pořád udržuje všechno v rovnováze, tohle byl můj den asi o tejden později. Tak nějak jsem si sepsal, co všechno musim kde udělat a zařídit, setřídil jsem to podle priorit a vyškrtal všechny blbosti a maličkosti, jako že někomu nejde tiskárna nebo email. K tomu zbytku jsem připsal odhadovanej počet hodin, který mi to tak zabere a celý to sečet. Vyšlo mi, že čtyřem lidem pracujícím 10 hodin denně by to trvalo cca měsíc. Většina z těch věcí by se ovšem měla zařídit nejpozději včera. Rozhodl jsem se, že je čas vybalit na vedení to, co už jsem tušil dávno. Že to prostě sám dělat nemůžu. I když jsem třeba jeden tejden napočítal 72 pracovních hodin…
Tak s tou úhlednou tabulkou jdu za šéfem (vždycky za nim jdu jenom když něco potřebuju a stejně to pravidelně skončí hovorem o golfu, Anne Kournikovový nebo pivu. Vzhledem k tomu, že nikdo v celý korporaci nemá ani páru o počítačích, prakticky se nestává, že by on přišel za mnou s nějakým rozkazemJ). Takže za ním jdu a ukazuju mu tu tabulku a vylezlo z toho následující:
1. Můžu si najmout dva asistenty, který za mě budou dělat špinavou práci. Jednoho pro severní Kalifornii, druhýho pro jižní
2. Abych mohl některý věci dělat z domova, firma mi zaplatí pevnou linku na Internet I domů
3. Za peníze firmy si můžu pořídit Palm (takovej ten počítač do dlaně, nakonec jsem si koupil Sony za cca 440$)
4. Na spoustu věcí, který jsem dosud dělal sám si můžu najímat externí firmy
Najednou jsem se zase cejtil děsně důležitej:). Nejlepší na tom je, že těm dvěma co budu velet můžu hodit na triko to, co nerad dělám sám:). Především vyřizování záležitostí jako:
- volá mi ženská, že jí vůbec nefunguje email. Tak tam jedu, sednu k tomu, zkusim odeslat testovacího maila, krásně odejde I přijde. Tak jí říkam (marně se snažíc potlačit ironii v hlase) jestli vono to nebude tím, že jí ty maily nikdo neposílá:). Nepřipadalo jí to tak vtipný. Ostatním okolo jo, kolovalo to jako veselá příhoda z natáčení.
- zase mě odchytí někde jiná ženská, zase že jí ty maily vůbec nechoděj a že to není jako s paní Y, že jí lidi ty maily posílaj, ale nechoděj. Tak se jen tak cvičně zeptám, jakej program používá pro mailování. Všichni maj používat MS Outlook, bohužel si to pletou s Outlook Expressem. A vona mi řiká, že používá Windows. Tak už jsem nic neřikal a šel se na to podívat. Pustim Outlook, během minuty naskákalo cca 80 mailů, nejstarší půl roku starý. Tak jí jenom (zase s tim blbě skrejvaným despektem) řikám, že možná by bylo dobrý si nejdřív pustit program na vyzvedávání mailů…
- jindy zase chlápek v LA nadává, že mu někdo smazal všechny soubory na serveru. Tak se tam jdu podívat a zjistím, že (bůhvíproč) vyškub kabel ze síťový karty a místo něj tam strčil kabel od telefonu…
- když se mě lidi ptaj, jak uložit soubor na disketu, jenom mlčim a vzpomínám na doby, kdy jsem měl tu svatou trpělivost celej den učit 50- 60tiletý sekretářky z Český pojišťovny či nedejbože Ministerstva dopravy kterak používat myš a že konec odstavce se dělá enterem.
Když to po sobě čtu, asi vypadám jako namyšlenej ignorant, ale nejsem. Je to jenom otázka priorit. Mám třeba tuhle volbu co udělat s poslední hodinou času před odletem zpátky do SF:
A: vysvětlit pani Vomáčkový, jak uložit soubor na disketu či případně místo ukládání souboru na disketu, vkládání diskety do obálky, obálky na poštu to tý pani Vonáskový může poslat mailem. Když to neudělám, buď na to přijde sama, nebo se zeptá toho mexičana, co sem chodí uklízet
B: Nakonfigurovat správně zálohování na serveru, takže když server umře, cca 50 lidí nepřijde o všechny data, protože budou pořád na pásce.
Volba je jasná. Když je paní Vomáčková šedesátiletá tlustá černoška, jdu zálohovat. Pokud je to štíhlá příjemná mladá slečna (třeba I černá), zálohování počká:).
Abych se vrátil k tomu, proč byl ten den tak dobrej. Všechnu tu hrůzu s technickou podporou uživatelů jak po telefonu, tak na živo, budu moct hodit na ty asistenty.
Abych neměl dost dobrejch zpráv, přišel mi poštou tzv. FastTrak. To je taková šikovná krabička, kterou si přilepim na čelní okno auta (mimochodem američani místo “čelní okno” řikaj “větrolam”J) a na všech mostech v okolí, kde se platí poplatek, nebudu muset zastavovat, hledat po autě drobný a platit, anóbrž jenom projedu bez zastavení speciálním pruhem, v krabičce to pípne a jedno za měsíc mi to odečtou z účtu. Navíc je každý projetí o 15 centů levnější. Nechápu, jak jsem tu bez toho mohl rok vydržet, když po tom mostě jezdím každej den. Odpoledne jsem ještě zašel na místní úřad a slavnostně obdržel Social security number, něco jako rodný číslo u nás, zde ovšem nezbytně nutný k jakýmukoliv úřednímu kroku. Viz příhody číslo (tušim) dva.
Objev chleba
Kdybych řekl, že objev chleba se stal tentýž den, asi bych kecal. Nicméně to byla taky zatraceně pozitivní událost. Už od začátku mejch cestovacích dnů mi na cestách chyběl nejvíc ze všeho českej chleba. Všude maj jenom takovýty hnusný měkký veky, mazat se to nedá a když se zmáčkne 16 krajíců, vydá to za jeden krajíc ze Šumavy. Čili jsem tu trpěl. Co si asi tak člověk má dát k svačině, když nemá chleba, že jo. Vyzkoušeli jsme asi všechny z těch 1126 druhů chleba, co prodávaj v místním supermarketu a byl to až ten poslední. Chutná téměř jako Šumava (anebo se tím aspoň chlácholim) a hlavně se dá normálně namazat třeba máslem. Možná I sádlem, ale to asi nejde vyrobit nízkotučný, tak ho tu vůbec neprodávaj.

Už od puberty jsem chtěl jít na nějakej velkej koncert. Jenže ze začátku nebyly prachy neboco a potom byly ty koncerty vždycky v létě. Takže Pink Floyd jsem prošvih na Floridě, U2 poprvé v Turecku, podruhý v Rusku, na R.E.M. jsem dokonce ty lístky měl a s jednou slečnou z Ústí na ně jel, jenže to se zase voni rozhodli nepřijet. Asi byli na vejletě na Mácháči a nechtělo se jim vracet.
Tady má člověk tu výhodu, že spousta tehle hvězd je tady vlastně doma, tímpádem žijou za rohem a koncertujou tu poměrně častějc. Takže už jsem stihnul prošvihnout U2 na stadionu cca 20 km odsud, Green Day cca 1km odsud, Depeche Mode cca 5km odsud a spousta dalších, o kterejch naštěstí ani nevim. Teď tu budou hrát U2 přímo na stadionu, na kterej mám výhled z kanclu (když tam náhodou jsem). To zní nadějně, že jo.Už jsou ovšem vyprodaný.
Susanne Vega mě děsně brala na gymplu. Teď už tak ne, ale stejně jsem šel. Káča jí totiž miluje, tak mě dokopala. Bylo to v divadle asi tak jako na způsob Národního, akorát o 350 let novějším, seděli jsme asi tak ve třetím patře a Vega byla tak malinká, že by se vešla do krabičky od sirek. Stejně je vošklivá a byla oblečená jako šedá myš:). No ale bylo to docela dobrý. Hlavně když hrála ty písničky, co si pamatuju z gymplu (asi dvě nebo třiJ)
Jeffova utrácecí nálada
Hnedka po útoku na Dvojčata se Jeffák rozhod, že zachrání americkou ekonomiku tím, že začne utrácet. Asi nevěděl co koupit sobě, tak začal zahrnovat darama okolí. Postupně koupil do kuchyně (přesto že tu prakticky nebydlí) :
• sadu sklenic šampusek
• sadu sklenic na víno
• sadu sklenic na limonádu
• sadu sklenic na hovno
• sadu talířů normálních
• sadu talířů hlubokých
• sadu misek
• mísu na ovoce (a průběžně jí plní, mňam)
• sadu asi 15 nožů I s držákem
• nový lustry.
Pak se ukázalo, že není kam nádobí dávat, v kuchyni bylo na nádobí akorát prkno přibitý na stěně, čili koupil, přivez a namontoval
• Kuchyňskou linku
• Skříňku na potraviny.
Když měl Haydn narozeniny, koupil mu koženou bundu. Aby to Joeovi nebylo líto, koupil mu taky jednu.
Druhej den se rozhod, že to nebylo spravedlivý a koupil Káče kožich. Normální pravej černej třičtvrteční kožich s chlupama dovnitř. Alex, aby jí to nebylo líto, taky jeden, trochu jinej.
Jednou za čas nás ještě všechny vytáhne někam do hospody na jídlo a nenechá nikoho jinýho platit, než sebe. Tuhle jsem mu řikal, že je sice totální blázen, ale že je celkem příjemný se vedle něj vyskytovat, když má záchvat:).

Nechával jsem do jedný z nemocnic zavést Internet od jiného poskytovatele, než tam byl doposud. Přišel teda maník a že to zapojí. Hrabal se v telefonních drátech, pobíhal po různejch budovách, volal na různý místa a ten správnej kabel nenašel. Že prej musí zavolat místní telefonní společnosti, která má tu kabeláž na starosti, aby ten správnej kabel zapojili správně. Za dva tejdny přišel jinej maník, že už je to prej hotový a že to jen zapojí. Zase běhal, hledal, měřil, nadával, volal,našel. Prd. Poslali mu další dva kámoše, aby mu pomohli. Shodli se, že to ta telefonní společnost zase nezapojila. Aspoň teda zapojili a nakonfigurovali router (taková krabička asi za 500$ (20 000Kč), přes kterou je ten Internet zapojenej). Že příště už to prej bude hračka.
Příště jsem byl bohužel na služebce. Poslali mi akorát maila, že je to zapojený a krásně to funguje. Tak tam druhej den valim, že to jako zapojim, abych to měl z krku. Tak všechn o zapojim, překonfiguruju server na novej Internet a nic. Tak jim volám, co se jako dějě. Slečna na druhým konce telefonu jako že to teda vyzkouší. Připojila se na ten „můj“ router, chvíli tam jako něco kontrolovala a předělávala a pak řiká že už je to v naprostým pořádku a ať to zkusim. Prd. Tak jsem se k tomu routeru připojil já a společně jsme zkontolovali co vona tam zařídila. Vůbec to tam zařízený nebylo. Tak jsem to udělal dle jejích instrukcí já. Zas nic. Tak se zase vona připojila a tvrdila, jak je všechno v pořádku. Už mi to bylo divný, úplně to znělo jako by se připojovala úpně jinam než já. To bylo ale nemožný, jelikož do ona se připojovala na router s totožnou IP adresou a heslem jako já. To heslo bylo něco naprosto divnýho, jako f3j6iojX, čili bylo nemožný, aby to byla náhoda. Už jsem z toho byli oba zoufalý, vona teda že to pošle vejš.
Druhej den furt nic, tak volám znova. Nějakej klučina. zase jako včera, on něco udělal, u mě to nebylo vidět. Furt mi tvrdil, jak to neni možný, že muj server je rozbitej nebo tak něco. Tak jsem k tomu připojil laptopa. Zas nic. Pak jsem ten router tajně vytáhl ze všech zásuvek a pro jistotu odnes do jiný místnosti:). Pak mu řikám, ať se teda zkusí připojit. A on že jako v pohodě, že je připojenej a že to funguje. A bylo jasno. Připojoval se úplně jinam. Ten poslední technik nebyl ani jeden z těch čtyřech, co tam byli předtim a proto netušil, že ten router už tam je. Tak prostě našel nejbližší telefonní ústřednu a v ní zapojil novej router. Nakonfiguroval ho dle instrukcí přesně stejně, jako jeho kolega ten minulej. I s heslem. A zmizel. Vzhledem k tomu, že tahle nemocnice je komplex asi 25 budov, z nich každá má aspoň dvě telefonní ústředny (nebo jaxeřiká tý místnůstce se všema těma drátama...), trvalo mi celý odpoledne ten router najít. Pak už to bylo v pohodě. Zavolal jsem jim, že to natáhli do jiný místnosti, provizorně jsem to zapojil, voni poslali v řadě asi osmnáctýho technika, ten to natáh do tý správný místnosti a bylo vylovýno.
Ten router, co tam nechali poprvý, jsem zdusil, neboť ho nepostrádali. O měsíc a kus později, když mi zavedli podobný připojení na Internet domů jsem se rozhodl vyžít ten zdusenej router. Tak ho připojim k počítači a zkusim se k němu připojit. Kupodivu to hned napoprvý klaplo, tak se v něm tak hrabu, předělávám to na to moje připojení a tak různě se v tom hrabu. Když to mělo bejt všechno hotový, tak jsem mu nakázal ať se restartuje a od tý doby nic. Vůbec už nefungoval, nemoh jsme se k němu znova připojit, nic. No tak jsem se na to vykašlal, na připojení k Internetu použil jinej a zapomněl jsem na to. (Mimochodem to připojení na Internet je pevná linka 1,5 MBps, řádově 30 rychlejší než modem, čili se teď po Internetu dívám na zprávy na ČT1).
Druhej den jsem zaspal, tak jsem nešel přímo do kanclu, ale nejdřív jsem se stavil v tý výše jmenovaný nemocnici. Tim vždycky maskuju, že jsem se dostavil do pracovního procesu až třeba v deset, protože v tý nemocnici každej ví prd a když přijdu do kanclu ve dvanáct, tak jenom řeknu že jdu z nemocnice:). Špinavý svědomí z toho vůbec nemám, protože většinou stejně skejsnu v kanclu do osmi d večera, takže se to vyrovná až hanba.
No takže takhle přijdu do tý nemocnice a někdo mi řiká, že nejde Internet. Tak jsem se na to kouknul a zjistil že vopravdu nejde, ale chyba je někde mimo naší síť, jelikož router ukazuje přerušený spojení. Tak jsem jim řek, že s tím má poskytovatel ňáký problémy a že to časem nahoděj. A zapomněl jsem na to. Po pár hodinách jsem si potřeboval zkontrolovat maily a Internet furt nešel. Tak mi to začalo vrtat hlavou, koukám na ten mrtvej router a v tom mě to trklo. Já vůl, jak jsem se smál těm technikům, že se připojovali k jinýmu routeru, jsem udělal to samý! V okamžiku, kdy jsem si včera hrál s tím mojím zduseným routerem, jsem byl přes modem taky připojenej k Internetu a omylem jsem se pžipojil ne k tomu routeru, co jsem měl na stole, ale k tomu, kterej slouží k připojení asi padesáti lidí v týdle nemocnici a tim jak jsem se v tom hrabal, jsem to celý podělal a odpojil nejen sebe od routeru, ale celou nemocnici od Internetu! Zkoušel jsem to chvíli zachránit sám, ale vzhledme k časovýmu presu jsem se rozhod posypat si popelem ježka, nebocototeď mám na hlavě, a zavolat těm technikům, ať mi pomůžou z bahna. Naštěstí jich tam maj desíky, takže jsem nechyt ani jednoho z těch, co už v tom byli předtím namočený. Celkem v klidu jsme to společně dali do kupy a překonfigurovali router do původního stavu.

“Why do we spend youth chasing money and when we find it, we spend rest of life chasing youth”

Tenhle nápis jsem objevil na jendom bilboardu ve městě a naprosto mě nadchnul. Naprosto přesně vyjadřuje nesmyslnost životního stylu Američanů. Řiká přibližně tótó:
“Proč promrháme celý mládí naháněním peněz, a když je máme, pak promrháme celej zbytek života naháněním mládí”
To je přesná definice života američana. Celý mládí a produktivní věk vůbec nežijou, jenom od nevidím do nevidím seděj v práci, aby si mohli koupit větší auto, větší dům a hezčí manželku. Dávno zapomněli, že práce má jenom podporovat život. Prostě žijou jenom pro práci. No a když pak konečně maj prachy, tak platěj drahý plastický operace, kursy a vůbec se snažej předstírat, jak jsou děsně mladý a free a cestujou a tak… Smutnej příběh.

Tohle se stalo někdy před rokem a půl v Čechách…
V e l i k o n o c n i p o n d e l i: 10.00-17.00 Vyklizeni 2,5 tuny dreva z kulny na chate 17.00 Vola kamaradka X, ze na Morave zborily auto, abych pro ne prijel... 17.10- zapraham pujceny vlek za moje pidiauticko Peugeot 106. Vlek je tezsi a o 2m delsi nez auto, kterym je tazen. 17.20- vracim se pro zapomenuty popruh na pridelani nabouraneho auta k vleku 17.30- za 500,- tankuji do pidiauticka, navic za 100 dalnicni nalepku, tahnu vlek do Prahy (120km) 18.30- pujcuji si od Martina jeho 21 let starou Audinu, ktera utahne vlek i s vrakem. Nema zapojenou elektriku do tazneho zarizeni. 18.30-20.00 zapojujeme v Jecne vedle tramvajoveho pasu elektriku. Castecne po tme.(Diky Martine.) 20.10 tankuji plnou do Audi. 800,- Nastesti jezdi na plyn. 22.30 Bloudim v mlze. Totiz v Brne. 23.00 20km severne nad Brnem nalezam auto a zjistuji, ze nebourala kamaradka X (kvuli niz sem jedu:))), ale jeji segra. Obe jsou jiz navic v Praze, nebot je nebavilo cekat. Auto je plne pojizdne...No, cumak skoro nema, ale jezdi:) 24.00 U audi na dalnici dosel plyn. Benzin temer zadny. 24.15 Jiz pouze na vypary dorazime k pumpe, zpoceni predstavou tlaceni Audi (2000kg), vleku (600kg) a Felicie na nem (1000kg). Vysolim dalsich 800 Kc za plyn. 3.00 V Praze zjistujeme, ze na hlidana parkoviste lze umistit bourane auto, ne vsak na vleku. Parkovat vlek za 80.000 v Praze na ulici je blbost. Po deseti hodinach rizeni me tedy ceka jeste dalsich 120 km zpet k majiteli vleku. 3.50 Cekam u pumpy ctvrt hodiny, nez prijde obsluha. Tankuji opet plnou do Audi, tentokrat za 530,-. Prumerna spotreba s vlekem- 18,5 l na 100km! 5.15- vracim v poradku vlek. Spat musim na chate, dal uz bych nedojel. Po ctyrech energy drincich mi busi srdce jak o zavod, presto vycerpanim usinam. 12.30 Probouzim se a zjistuji, ze musim zavodit do Prahy, abych stihl zubare, kam jsem mesic objednan. 16.00 Zjistuji, ze jsem misto technicaku k vleku vratil technicak od Audi a popruhy jsem nevratil vubec. Technicak od vleku potrbuje majitel ve ctvrtek, ja tam jedu v patek... O technicaku od Audi taktne pred Martinem mlcim... 16.50 Zjistuji, ze jsem mel dnes odevzdat danove priznani a zaplatit dan. Pruser jako barak. Pozde. 17.30 Zjistuji, ze na zitrejsi zkousku nic neumim. Vzdyt jsem se mel cely dnesek ucit... 19.15 Nemuzu najit papir s adresou, kam se mam od 20.00 dostavit na konzultace. 19.30 Lapli me policajti, tu oranzovou jsem nestihl... Ridicak mi laskave po dechove zkousce a ukecavani nechali, pro litr se mnou jeli az k bankomatu:-((( 20.00-23.00 Na konzultacich jsem zrejme blabolil takovy kraviny, ze jsme je ukončili už po třech hodinách místo plánovanejch osmi….

Bay Bridge je most, přes kterej jezdím denně do práce a jak už jsem tady myslim psal je dlouhej asi deset kilometrů.
Už dvakrát šla hláška, že se na něj chystaj teroristi. Poprvé se nejdřív nic nestalo, ale pak přijedu domů a Haydn řiká: „Slyšels o Bay Bridgi?“ Já jako že neslyšel, úplně mě to vyděsilo. Tak se du podivat na zprávy a tam auto rozsekaný na cucky a mluvili o mrtvejch. Nebyli to ovšem pražádný teroristi, ale obyčejnej šlendryján! Kvůli zpevnění mostu na další zemětřesení přidávali příčný traverzy tak po sto metrech, prostě obří kus železa napříč přes silnici pár metrů nad hlavama řidičů. Silnice má pět pruhů, čili ta traverza má pěknejch pár tun. No a vona jim prostě spadla na projíždějící auto. Vypadalo jako z lisu na šroťáku...
Podruhý zase vyhrožovali teroristi a protože to bylo na CNN ústy šéfa FBI a pak jsem to viděl i na ČT1, rozhod jsem se ten večer nic neriskovat a jet přívozem. Na Internetu jsem nemoh najít odkud a kdy ten přívoz jezdí, tak jsem se ho prostě vydal hledat. Tak tam bloudím v přístavu, nic nemůžu najít, tak jsem zastavil u ňákýho chlápka a ptám se ho. Von se tak zamyslel a povidá: „Jó mladej pane, přívoz do San Francisca? Tak ten jste těsně minul, poslední jel... (podival se na hodinky) ... v roce 1956!“:).

V Kalifornii je déšť něco tak běžnýho jako u nás kobylky. Každej ví, že to existuje, ale když to začne padat z nebe, všichni čuměj jako vrány.
Asi před tejdnem začalo najednou pršet (poprvé během cca 5ti měsíců) a tím jak dlouho neprší se do silnice vsakujou všechny ty oleje z aut a s prvním deštěm to vyplaví na povrch. Jenže kocourkovští jsou prostě zvyklý jezdit furt stejně (blbě) a nějak jim nedochází, že na dešti by to třeba chtělo zpomalit a dávat si bacha. Obzvlášť kvůli těm olejoivejm skvrnám. Asi tak v poledne toho prvního deštivýho dne poslouchám rádio a byl tam příspěvek nazvanej : „ABS nenahrazuje opatrnost za deště“ ABS je takovej ten protismykovej systém na brzdách. Celej ten příspěvek byl jen o tom, jak jezdit v dešti. Kdyby to vysílali v Evropě, tak jedině snad jako satiru. Věty typu „Pokud prší, je na silnici voda. Voda prodlužuje brzdnou dráhu vozu. Je třeba tedy jezdit pomaleji a dodržovat větší vzdálenost od předchozího auta“ atd. Prostě to co ví i tříletý dítě v Čermný, když jede na kole po návsi.
Na závěr to doplnili naprosto neuvěřitelnou statistikou toho dne. V normálním suchým dni řeší dopravní policie průměrně 38 nehod za celej den. Tohle bylo poledne a čerstvá statistika toho dne řikala... 480 nehod...

Celá Amerika už asi dvacet let prožívá mánii honby za mílema.
Ale od začátku. Kreditní karta v původním slova smyslu neni karta k bankovnímu účtu, ale karta, která opravňuje člověka utratit peníze, který vůbec nemá. A pak to dlouhý léta splácet s pekelnym úrokem. Aby kreditkový společnosti nalákali víc lidí na tuhle past, jedna z nich vymyslela dohromady s jednou leteckou společností následující trik. Za každej dolar, utracenej za letenku letecký společnosti A zaplacenou kreditkou kreditkový společnosti B získá zákazník jednu míli a za nastřádaný míle pak jednou za čas obdrží zdarma letenku dle přání, samozřejmě se společností A. O náklady se A a B podělí. Časem toho chytli všechny kreditkovací společnosti a teď je to dokonce tak, že jakákoliv útrata na kreditku přináší míle, i když si třeba koupim brambory.
Vzhledem k tomu, že měsíčně utratim cca 2-3 tisíce pro firmu a voni mi to pak proplácej, už jsem moh mít letenku domů a zpátky zadarmo, kdybych ovšem nějakou tu kreditku měl. Bylo mi nějak proti srsti utrácet peníze, který nemám. Nevěděl jsem taky, že když člověk ty dluhy zaplatí do tří neděl, tak mu žádný úroky neúčtujou.
Tuhle volám do banky, proč mi z účtu z ničeho nic odečetly docela velkou částku. Vysvětlili mi, že mi poslali z práce vejplatu dvakrát, tak mi to pak jednou zas odečetli. To mě trochu postrašilo, že to takhle můžou bez mýho vědomí...
Pak mi najednou ten člověk začal mazat med kolem huby, že jako jsem solidní zákazník a jestli nechci změnit muj účet na VIP, že pak bych měl ňáký věci zadarmo. Tak jsem hned zaútočil, jestli bych taky nemoh dostat kreditku. Dostat tu první je totiž poměrně těžký, protože člověk nemá žádnou tzv. kreditní historii, což je centrální záznam o tom, jestli vždycky včas zaplatil dluhy.
A von že rozhodně jo, že mě hned přepojí na oddělení kreditních karet. Tam mi zase mazali med, hned mi nabídla nějakou platinovou, která má milion výhod, jako třeba zdarma pojištění auta z půjčovny, 2krát do roka letenka pro někoho kdo poletí se mnou téměř zdarma atd. Kromě toho hned do začátku 5000 mil jako závdavek. Tak jsme vyplnili po tom telefonu asi 30minutovej dotazník a že mi to přijde poštou do tejdne domů.
Po tejdnu mi přišel dopis, že nesplňuju požadavky nejen na tu platinovou kartu, ale ani na tu bronzovou či kamennou...
h4. Cena zboží
Dycky jsem si myslel, že cena zboží v krámě je odvozená od výrobních nákladů, plus nějaká marže za dopravu a prodej. V Kocourkově tomu tak rozhodně neni. Cena zboží je tu striktně odvozená od toho, kolik je blbej zákazník ochotnej zaplatit. Takže třeba věc kterou můžu koupit v Safeway supermarketu v San Franciscu stojí polovinu, když jí kupuju v poušti, protože tam maj lidi míň peněz. Pak třeba vidim prodávat poblblej držák na roli papírovejch ručníků z umělý hmoty, kterej je ovšem odlišnej tim, že má takovou pracku, která přidrží roli když chcete odtrhnout jeden kus držíc v druhý ruce třeba kastrol. Výrobní náklady evidentně pár centů, je to jen kus umělý hmoty. Cena - 18$.
Někde jsem čet, že průměrný náklady utracený na za reklamu byly v roce 1930 cca 5% z ceny výrobku. Dneska je to průměrně 40%...
h4. Haydn
Už tady Haydnovo jméno párkrát padlo v minulejch příhodách, slušelo by se teda asi vysvětlit, o koho jde. Je to náš novej spolubydlící, kterej se rozhod na měsíc žít s manželkou odděleně, aby si byli vzácnější, tak požádal Jeffa o dočasný využití jeho pokoje. Už je tam asi tři měsíce a plánuje tam přezimovat:). Kupodivu to nikomu absolutně nevadí, jelikož je s nim děsná sranda a vnesl do bytu svěží vítr. Pracuje jako velitel obchodního oddělení jedný firmy velkoobchodující se sanitární technikou (myslim že se tak odborně řiká všem těm kohoutkům a umyvadlům, že jo?). Ovšem sanitární technikou dováženou z Itálie, Francie, Německa, pročež průměrná cena blbýho vodovodního kohoutku je cca 450$ (16 000Kč).
Haydn je dost zajímavá figurka. Narodil se v Londýně, ve čtrnácti se vykašlal na školy, v patnácti odešel z domova. Pak s kámošema pro srandu kradli auta a vozili se v nich, až ho jednou chytli. Pak žil rok v Izraeli, dva roky na Taiwanu jako učitel angličtiny, před deseti lety se přistěhoval do Californie. Pár let tu měl na černo mlířskou firmu, tuhle mi vyprávěl, jak jednou nějaký ženský natřeli celej barák zvenku a inkasovali 25000$ v hotovosti (cca milion korun), z čehož bylo 20 000$ čistej zisk. Ve dvou. Jestli já se nemám radši dát na malířství. No a pak to všechno rozfofrovali.
Před sedmi se oženil. Po tom zkušebním měsíci odloučení s manželkou oba zjistili, že je jim vlastně líp odděleně, takže se rozváděj. Kupodivu naprosto bez hádek a bojů, choděj spolu na obědy a do kina, jakoby nic.
Přestože je Haydn tady už deset let a legálně pracuje, přestože je ženatej, přišlo mu z imigračního z ničeho nic, že musí opustit USA do 14 dnů! Zelenou karty mu nedali, protože zjistili, že má v Anglii ten škraloup s autama.
Asi před dvěma měsícema přiletěli z Londýna na návštěvu Haydnův brácha a bratranec a vydali se zdolat jednu Kalifornskou pětitisícovku. První den vystoupali někam do 3500mnm a založili tam vejškovej tábor. Druhej den asi v pět ráno už po ledovci začali stoupat ten zbytek. Po čtyřech hodinách krutýho výstupu v mrazu a větru se rozhodli, že tam odhoděj batohy a vezmou si jen jídlo a pití. Tak ty batohy otevřeli a Haydnův brácha, jakožto nejstarší povidá: „Kamarádi, chtěl jsem vám jenom říct, že až budete zase někdy plánovat takovouhle výpravu, nejdůležitější ze všeho, je správně propočítat zásoby. No a pak si je taky nezapomenout...“ Voni si prostě ty blbci nevzali ani kousek žrádla. Rozhodli se teda jít dál nejen bez baťohů, ale i bez jídla. Sněhu na pití tam bylo dost.
Celej výstup trval ještě dalších 14 hodin. Několikrát museli přecházet ledový pole, který Haydn popisoval takhle (doslovnej překlad, výskyt slova fucking je v angličtině ještě častější než „vole“ v češtině) :
„Tak před náma je teda to zkurvený ledový pole, který musíme zkurveně přejít. Je to tak asi jenom tři metry široký v tom nejužším místě, ale pak se to rozšiřuje na zkurvenejch sto metrů, celý je to dlouhý tak půl kilometru, zkurveně příkrý a hlavně to končí zkurveným srázem, tak kilometr dolů na zkurvený kameny. Uklouzne ti noha, a ses zkurveně namydlenej, jedeš po zkurvený prdeli a pak si zkurveně zalítáš než se dole rozmlátíš na zkurvený cucky!“
Tak to byla ukázka doslovného překladu mluvené angličtiny, nemyslete si, že je to proto, že je Haydn bejvalej malíř. Takhle tady u piva mluví naprosto každej chlap.
Takže takhle jdou bez jídla v tom mrazu a u toho ledovýho pole se museli rozhodnout jak přes to, jiná cesta nebyla. Žádný vybavení jako mačky nebo cepíny neměli, čili jediná šance to přeskočit. A ten Haydnův bratranec že teda skáče první. Mimochodem je mu šestnáct. Tak přehodili baťohy, bratranec se rozeběh, skočil a samozřejmě nedoskočil. Uklouz, sednul na prdel a jel jak dráha přímo dolů k tomu srázu.
Haydn řikal, že už si představoval co řekne jeho rodičům. Naštěstí jak měl z toho skoku ještě švunk, tak nejel kolmo dolů, ale šikmo a tím pádem ho to asi deset metrů níž vyhodilo na druhý straně.
No a pak ještě stoupali a stoupali až dorazili na místo, kde už to v žádným případě nešlo dál. A k vrcholu ještě daleko. Jak měli blbou mapu (nebo žádnou, teď nevim), taxe vydali po špatný straně hory.
Druhej den to za stejnýho utrpení nějak zvládli a to v tandemu s nějakým Fandou z Prahy a jeho manželkou.
P.S. Když jsem o pár měsíců později na Shastu vylezl taky, nepřipadalo mi to zdaleka tak dramatický, jako když to vyprávěl Haydn. Ale poblil jsem se tam z výškový nemoci taky pěkně:-) Viz příhoda Terčík

Je jasný, že Kocourkovští jsou plastovej národ. Plastový kelímky, příbory, talíře a tisíce dalších věcí na jedno použití, to všechno vim. Ale když jsem u jedný pumpy v poušti viděl, jak se odlupuje chrom z vodovodního kohoutku a pod nim...PLAST! tak to mě málem vomyli.
No a taky se tu prodává tvrdej chlast (třeba vodka) v plastovejch lahvích...

Potřeboval jsem asi 50 počítačů, tak jsem se zase vydal na aukci a koupil je a spoustu dalších krámu pro síť a tak. Horší bylo, že jsem je koupil tady na severu Kalifornie a potřeboval je dole na jihu v LA, čili cca 600km odsud. Zdá se, že je blbost koupit 50 počítačů tak daleko od místa použití, ale já jich pár potřeboval I tady a dole žádná aukce zrovna dlouho nebyla a tak vůbec. Moh (a já vůl měl) jsem si objednat stěhovací firmu, poslat je tam ty počítače vyzvednout, pak sednout na ptáka a jenom dohlížet na vykládání v LA. Jenže já si řikal, že by to mohla bejt docela zábava si zařídit tak dlouhou trasu a tak jsem se rozhodl to tam dopravit sám. Ještě jsem si naivně myslel, že někdo ocení, jaxem ušetřil za stěhováky.
Aukce byla ve čtvrtek, ta se vždycky koná v nějaký velký konferenční hale luxusního hotelu, kdežto počítače a ostatní krámy jsou někde ve skladišti nebo ještě přímo v sidle zkrachovalé firmy. K vyzvednutí jsou potom v pátek, sobotu dopoledne a někdy I v pondělí.
Mě se tam v pátek nechtělo, naplánoval jsem to tak, že si je vyzvednu v pondělí ráno a rovnou budu pokračovat do LA, tam je nechám vyložit a strávim zbytek tejdne instalací. Původně jsem si chtěl pronajmout stěhovací náklaďák asi tak velikosti Avie. Přes víkend se mi to ovšem rozleželo v hlavě a vymyslel jsem ďábelskou léčku (hahá).
Nechám si na moje auto namontovat tažný, firma mi to zaplatí, místo drahýho náklaďáku si pronajmu levnej návěs (tomu co jsem potřeboval už se nedalo ani říct vozejk) no a ještě na tom vydělám, protože mi firma platí 33centů za každou míli ujetou soukromým autem. A místo hrkání se těch 1600km náklaďákem si budu sedět v pohodlíčku svýho auta, poslouchat oblíbený CD, prostě mi to znělo jako idylka.
V pondělí ráno teda dojedu do práce, šéf tam nebyl, tak jsem to neměl s kým zkonzultovat, čili jsem začal obvolávat montážny tažnej zařízení. Buď neměli tažný na moje auto, nebo ho měli, ale namontovat mi ho mohli až ve středu, nebo by ho museli objednat atd. Nakonec jsem sehnal jednu firmu, kde by mi ho namontovali a jinou, kde by mi ho prodali, tak jsem to domluvil na poledne. Ty počítače se daly vyzvednout do pěti, montáž trvá cca hodinu, cesta do skladu počů necelou hodinu, čili spousta času.
Montáž trvala skoro dvě hodiny. Pronajmutí vozejku vzhledem k naprostý negramotnosti černocha tam zaměstnanýho, naprostý nekompatabilitě elektrickejch přípojek a nedostatkovosti příslušnejch redukcí, který jsem musel shánět po všech čertech v okolí, trvalo místo plánovanejch deseti minut skoro dvě hodiny. Čili když jsem vyjížděl, bylo asi půl pátý.
Vzhledem k tomu, že jsem si matně pamatoval, že jedna z podmínek ve smlouvě na aukci je, že nevyzvednuté zboží do určené doby (Po 17.00) propadá bez nároku na náhradu. Viselo v tom už zaplacenejch cca 12 000$, za jejichž ztrátu by mě ve firmě jaxedátušit vůbec nepochválili. Hned jsem si vzpomněl, jak tuhle vyhodili ženskou z celkem vysokýho postu jenom za to, že někomu vykecala kolik někdo bere. Čili to bylo jednoduchý, buď to stihnu, nebo brzo letim domů. Do Čech. To se mi ještě nechtělo. Návěs byl tak 6m dlouhej, asi o půl metru vyšší než auto (a že to už je dost vysoký) a o něco širší než auto. Prostě na 50 počítačů a 17“ monitorů je potřeba trochu místa. Na prdeli měl napsáno Maximální rychlost 40mph (64kmh). Celou cestu jsem uháněl cca 80mph (130kmh) s knedlikem v krku a zadkem staženým jak kdybych trénoval na hlavní roli ve filmu Konflíkáři II. Řikal jsem si, že je lepší bejt zavřenej za rychlou jízdu, než vyhozenej za blbost.
Ke skladu jsem přijel asi v 17.20.
Nikde nikdo. Bušim, zvonim, troubim, volám telefonem po všech čertech, nic. A do prdele.
Sklesle jsem zase dojel s tim obřím vozejkem zpátky domů, kde jsem se se všema ráno na tejden rozloučil, pracně našel místo na zaparkování auta s návěsem a z těžkým srdcem šel spát.
Druhej den ráno mi volaj z tý aukční firmy (sídlo maj někde v Chicagu či co), protože jsem jim tam včera nechal asi 30 zoufalejch vzkazů. Ani jsem nemoh mluvit, jaxem čekal na rozsudek. Zněl:
Nevinen! Normálně že si to můžu dneska do 4 vyzvednout. Uuuuuuuuuufffffff.
Tak jsem tam v klídku dojel, v klídku si to nechal naložit, nebo spíš naložil, jelikož všichni ty pomocníci tam byli jenom do pondělí, a ještě jsem vyfasoval od šéfa skladu spoustu věcí co si lidi nevyzvedli zadarmo. To samozřejmě v práci nevytrubuju, že jo. Čili pokud někdo něco počítačovitýho potřebujete, mám toho haldy :-)
No a pak jsem skočil do auta a vyrazil jsem směrem na Los Angeles, Żjóó do Los AngelesŻ. Děsně jsem si liboval, že konečně využiju těch 300 kobylek, co si furt sebou vozim a všech těch 6 hrnců (rozumněj šestiválcový motorJ)
Do LA to trvá autem cca 6-7 hodin. Vede to přes poušť a velký hory. V horách jsem poznal, jaký to jet v jiným, než levým pruhu. Přestože tam těch pruhů bylo pět, musel jsem se potupně zařadit do toho ouplně vpravo, mezi supící náklaďáky. Zas tolik kobylek, abych lítal i do těch strašnejch kopců se třema tunama za sebou nemám.
No abych to shrnul. Ujet za tři dni 1920 km, z toho půlku s návěsem (naštěstí se dal vrátit už v LA, čili pak do pouště a zpět domů jsem se ho zbavil) je hovadina. I za 33 centů za míli a tažný k tomu. Příště si prostě najmu stěhováky, i kdyby stáli milion. Obzvlášť proto, že jak už jsem se tu zmiňoval mi cestou odešlo vodní čerpadlo a jeho výměna stojí 600$, což už mi firma zaplatit nehodlá. Akorát mi odečetli asi tři dni dovolený, co jsem jim dlužil. Jediný, co je na tom celym pozitivní, je počítač za hubičku a 19“ monitor, kterej jsem dostal za cenu těch 17“ (asi 40$), protože už jich neměli dost. Kdybych nejel vlastním autem, zpátky bych letěl a monitor bych tím pádem musel dát někomu v LA...

Jednou jsme měli Lily na víkend, což jsem vzal jako dobrou záminku k návštěvě zábavního parku Great America Matějská. Párkrát jsem jel okolo a závistivě koukal na ty donebesahající horský dráhy a jiný atrakce. Na plechovkách od koly jsem kdysi viděl kupóny na výraznou slevu, vstupný je totiž drahý jako prase. Tak jsem ještě běžel ráno do krámu, tyhle coly najít. Pak byl největší problém, kdo ten humus vypije. Nakonec jsme to myslim vylili.
Na Matějský jsem se hned hnal k největší horský dráze, kterou pojmenovali Top Gun, po tom filmu o stíhačkách. Řikal jsem si, že je to jenom levnej reklamní trik, ten název. Když jsem se pak na tom svez, bylo mi zatraceně podobně, jako po bitvě ve stíhačce. Člověka tam přikurtujou železnejma obručema kolem ramen a břicha a to prosim ve stoje a pak se to rozjede a od první zatáčky už se jenom všichni modlej, aby už byl konec. Jede to jako vláček po kolejích, akorát že ta kolej je jen jedna, visí dvacet metrů nad zemí, je všelijak zakroucená a ten vláček se kolem ní kroutí a jede šílenou rychlostí. Celý to tvalo jenom tak minutu, možná ani ne, ale bylo to dost na to, aby mi to trhlo krkem, a pak jsem s nim nemoh tejden kroutit. Ale celej jsem se otáčet moh, to jo.
Pak jsme šli i na nějaký vodní atrakce, aby si i Lily užila, když už tam jedem kvůli ní, že jo:). Na tyhle dráhy totiž děti nepouštěj.
Byla to taková poklidná atrakce, kdy si člověk nasedne do lodičky vydlabaný ze dřeva a kanálem ho to unáší kapradím, klídek pohoda. Pak to najednou vyjelo ze zatáčky, tam se k nebi tyčila obrovitá konstrukce, já si v klidu požírám párek v rohlíku a řikám si: „Aha, to je součást jedný z těch horskejch drah, to podjedem a budem se smát těm co na to ječej.“ Když ta lodička zaháklá za spodek na tu konstrukci začala vyjíždět, smích mě přešel. Odložil jsem si párek na lavičku (abych ho už nikdy nespatřil) a chytil Lily. Vyvezlo nás to na vrchol a pak to tu lodičku spustilo téměř vertikálním korytem přímo dolů! Když lodička dole narazila plnou parou do rybníku i čumily na chodníku 10 metrů daleko přešel smích zároveň s tou sprchou, co dostali. Bylo naštěstí vedro, čili jsme během příštích pár hodin na slunci skoro uschnuli. Lily byla v pohodě, protože měla na sobě takovou tu plínu, co když se hodí do cisterny s vodou, tak cisterna je bez vody a z plíny nejde nic vyždímat (však to z těch reklam všichni známe).
Další atrakce, na kterou jsem si brousil zuby, byla volnej pád. To je taková věž, podle doby pádu jsem vypočítal, že je asi 70m vysoká, na tu vás vyvezou připoutanýho k sedačce a pak tu sedačku prostě pustěj volným pádem k zemi. No a dole už maj velký sněhový škrabky, kterejma seškrabávaj ty, co to neubrzdili:). Ne, ta sedačka je zezadu napíchlá na trubku a těsně nad zemí to hydraulicky zabrzdí. Většinou.
No tak jsem byl hrdina a vlez na to. Vyvezlo nás to nahoru, nahore je taková dramatická pausa, kdy si člověk užívá ten výhled do dálek, zapomene proč tam je. (Dokonce jsem si to stih vyfotit, ten výhled). A pak ho najednou pustěj.
Znáte takovej ten pocit, jak člověk jede autem, najede na takovej ten hup a na půl vteřiny má pocit, že se mu žaludek přestěhoval do plic? Tak přesně takový to bylo, akorát že to netrvalo půl vteřiny, ale asi hodinu (aspoň tak mi to připadalo) a žaludek měl dost času se přestěhovat až do krku. Než jsem na to vlez, myslel jsem si, že ten pád bude paráda, akorát votrava bude to prudký brždění. Chyba lávky. Nikdy jsem si nepřál nic víc, než aby to už sakra konečně zabrzdilo.
Lily pak usnula Káče na lavičce na klíně, čili jsem po parku bloumal sám a přestože všechny atrakce jsou zadarmo (po té co zaplatíte šílený vstupný), už jsem ani na Top Gun, ani na volnej pád znova nešel.
Očumoval jsem jednu vodní atrakci, kde podobně jako nás ve vydlabaný lodičce házely do vody celou pramici plnou lidí. Stál jsem na mostě, kterej překlenoval přesně to místo, kde se pramice vřítí do vody, krásnej výhled na cizí neštěstí. Řikal jsem si, že teď se zasměju já. Tak tak pozoruju tu padající pramici, ječící lidi a směju se jim. Vteřinu poté se oni smáli mně. Znáte to přísloví Kdo se směje naposled... Nevšim jsem si totiž cedule Pozor cáká to a když ta pramice narazila do vody, zázračně celej ten rybník vyprázdnila a ve vteřině ho přesunula nad mojí hlavu. Bylo to jako stoupnout si přímo pod Niagáru. Moje pracně usušený hadry.... Mobil v kapse... ovládání od auta. No prostě jsem se musel začít smát:). Co už člověk může dělat jinýho:).

Haydn mě jednou zatáhl na kurz horolezení v hale. Má to tu obrovskou výhodu, že ta hala je asi pět minut pěšky od baráku a maj tam otevřeno denně do jedenácti do noci. Je to bejvalá továrna a těch tras na lezení je tam všude po stěnách dohromady určitě přes sto. Jsou očíslovaný podle obtížnosti a u každý visí provaz, čili jediný co člověk potřebuje, je takovej ten postroj kolem zadku, boty a parťáka na zajištění. Postroj a boty pučujou, parťáky ne.
Tak jsme tam prošli tim asi hodinovým kurzem, kde nám vysvětlili jak uvázat ten provaz a vůbec jaxe nezabít, bylo to dost užitečný, ač jsem to samozřejmě nejdřív podceňoval. No a pak už jsme lezli jako pavouci, nejdřív lehký, pak těžší a těžší, přes převisy a tak. Nikdy bych nevěřil, jak rychle dojde člověku síla v prstech.
Při tom kurzu nám ten maník vysvětloval, že budeme muset vždycky při příchodu ukázat, že to s tim provazem ještě umíme a pak nás pustěj dovnitř. No a za pár měsíců, až někdo z těch kontrolorů usoudí, že už to jako dokážem i ve spánku, tak nám daj oranžovou průkazku profíků a můžem už chodit bez kontroly.
Když jsme tam byli asi potřetí, Haydn se tam usmíval na nějakou sličnou holčinu, paxe ukázalo, že je to ta kontrolorka no a protože na Haydna ženský berou, tam nám jakoby nic vystavila profi průkazku. Takže teď když tam přijdem, tak jako děsný frájove vejdem na profi průkazky a pak se tam plácáme po stěnách jako jezevčík po rekvalifikačním kursu:).
Kdyby to nebylo tak zatraceně drahý, byl by to dost zábavnej sport. Dopoledne je to za polovic, ale nemůžu přijít do práce až po obědě moc často. Voni si stejně dycky myslej, že jsem byl hasit nějakej problém v jiný budově, ale stejně:).

Když jsem sháněl to čerpadlo do mýho auta, zajel jsem i přímo k Nissanu. Hned ve dveřích jses se zeptal jestli tam prodávaj díly a ten maník mě poslal někam jinam. (ne „někam“ ale do jiný budovy :) . Tak se ho ještě jen tak mimochodem ptám, kolik stojí tady ta nová X-Terra, což je nádhernej sportovní jeep od Nissanu s takovou vyloženě sportovní vizáží. No a to von hnedka zbystřil a zavolal nějakýho jinýho maníka a ten už nevěděl, že já se přišel zeptat na blbej náhradní díl, ten už jenom slyšel, že se zajímám o druhý nejdražší auto, co tam maj na skladě. Tak hnedka začal tu svojí prodejní litanii, hned běžel shánět klíče, já mu nejdřív řikal, že to nestojí za to, ale von si nedal říct. Tak už jsme ho nechal a prostě jsem se vžil do role mlaďase, kterej si de jen tak koupit auto za jeden a půl milionu. Samozřejmě jsem se teda zajímal o tu nejvybavenější verzi, 4x4, klima, kůže, stereo, automat, 350 kobyl a tak, von musel vyjet několika jinejma autama, pak mi vrazil klíče a vyrazili jsme na testovací jízdu. Zajeli jsme do jachtovýho přístavu na parkoviště, tam mi to vychvaloval, jak je to silný a takový a makový, já se ho ptal na dieselovou verzi, to von řikal že se vůbec nevyrábí, ale že tahle verze má úžasnou spotřebu, tak jsem se podival do papírů a řikám mu, že 16 litrů na 100km zas tak úžasný neni tak von zase začal vychvalovat jiný úžasnosti, jako třeba že přemístili tu rezervu ze zadních dveří pod podlahu, tak jsem řikal, že to vypadá daleko líp na těch zadních dveřích, pak von zase že když se otevřou ty zadní dveře, tak je to tak fikaně vysoko, že se člověk nepraští (byl to japonec tak 155cm) tak jsem k těm dveřím nakráčel a ukázal mu, že to vychází tak do půlky mýho čela, čili akorát na praštění ideální a tak. Pak na mě vytáh děsný eso, že se dá řadit na pohon 4x4 i za jízdy a že to jde vyzkoušet. Tak jsem zase řídil a když jsme jeli tak 40 tak von za tu páku na 4x4 vzal a chtěl tam dát náho na všechny 4. Šílená rána, pak rachot jak když upadne strojníkovi do mašiny bedna s francouzákama, autem to hodilo, japonec zblednul jak křída (rozhodně bych mu nemoh v tu chvíli nadávat do žluťáků) a odtrhnul ruku od šaltpáky jako by dostal ránu el. proudem. Tak jsem zastavil, vrátil tam zpátky pohon na dvě a řikám mu celkem bez účasti, že se to většinou dá řadit za jízdy, ale nejdřív se tam musí dát neutrál. Neměl jsem tu sílu se mu smát. Než jsme dojeli zpátky, vrátila se mu do tváří barva (žlutá), ale byl celkem nervózní. Pak si mě zatáh k sobě do kanceláře a už začalo jít do tuhýho. Nejdřív mě X-Terru nabíd za 29 000 a za moje auto protiúčtem 2 000. To jsem se mu vysmál. Nakonec jsem to pasivní resistencí vytáh cenu mýho auta až na 12 000 a stáh cenu X-Terry na 28 000.
Von pak furt nemoh pochopit, proč mu tu smlouvu nechci podepsat, když už mi nabíd i leasing bez úroků a kdesi cosi. Nikdo tady totiž nekupuje auto za hotový, jenom na leasing, čili von si myslel, že jako přijdu a koupim si to auto jak housku a odjedu rvnou novym. Na chvíli mě dokonce přinutil o tom i vážně uvažovat, ale během mžiku okamžiku jsem se ukecal, že je hovadina utratit takový prachy za auto, když se za to dá koupit něco mnohem většího. A taky jak dlouho bych to splácel.
Když jsem odcházel, Japonec málem brečel.

Tohle je příhoda, kterou by člověk čekal v komunistický Číně nebo chaotickym Rusku, případně v Guatemale. Pochází ovšem z děsně „vyspělejch“ USA (ne nadarmo přezdíváno Kocourkov). Přišel mi nedávno dopis od imigračního úřadu, že mojí žádosti je vyhověno a že moje vízum je platný do 17.října. To bylo asi tak 10.října. Tak na to tak koukám, buší mi srdce a říkám si, že kvůli těm zatracejnejm teroristům teď všem cizincům asi zkrátili pekelně víza a snažej se nás vytlačit zpátky do těch našich jeskyní (američani jsou namyšlený skoro jako pražáci, myslej si, že jediná civilizace je v USA, ostatní žijou v jeskyních a maj špínu za nehtama). Bylo mi to ale fakt divný, protože v pase mám napsáno že je to platný ještě asi dva roky. rozhod jsem se ten dopis ignorovat a ohánět se pasem.
Nakonec mi to nedalo a přečet jsem si ten dopis ještě jednou a konečně mi to došlo. To voni mi odpovídaj na moji žádost, podanou někdy v květnu, těsně před tim, než mi vypršelo moje turistický vízum a kdy jsem pořád ještě neměl v ruce to pracovní. Prostě klasickej případ situace, kdy prává ruka neví co dělá levá. Ze stejnýho úřadu, kterej mi vystavil vízum na dva roky mi pošlou doporučenej dopis s úřední listinou, která mě opravňuje zůstat deset dní:).

Hledali jsme nějakou zábavu na víkend (to je děsný jaxe tu nedá jezdit na chatu, protože nikdo žádnou nemá) a Haydn že má ňákýho kemoša, kterej má farmu a koně, že si můžem pár těch koní vzít a prohnat je po horách. Kemoš farmu má, má asi 60 čtverečních kilometrů! Koně taky, asi 150! Blbý na tom bylo, že ty koně pronajímá na kšeft a Haydn je s ním kemoš jen do tý míry, že má slušnou slevu a nemusí mít ssebou na projížďku průvodce. I tak to bylo pro chudý čecháčky drahý jako prase, ale asi to stálo za to.
Kemoš koňák až do morku kostí neodhad dýlku mejch nohou, takže mi musel vyměnit sedlo za jiný s delšíma třmenama. Zato zatraceně dobře odhad moje jezdecký schopnosti, i když jsem mu řikal, že už jsem na koni jezdil a s jeho koněma jsem se bavil jako se starejma kemošema. Nevim jak odhad, že na koni jsem jel akorat v ohrádce na Matějský, a to v řadě vedený pomalu kolem dokola ohrádky a pak ve ve Venezuele na koni vedenym šestiletym klukem v holinkach. Čili mi přidělil takovou lemru, kterou jsem později na volný pláni v tom vedru dokázal přinutit ke cvalu a trysku jen s největším vypětím všech mejch drezérskejch schopností. Ale když už ten kůň tryskal, byla to paráda.

Američani jsou obecně prasata. Uklízení doma nepovažujou za žádoucí, natož nutný. Luxuje se tak dvakrát do roka, jednou za pár let se ten koberec prostě vymění. Nikdo se samozřejmě ani náhodou doma nepřezouvá. Když to po nich chci u nás v pokoji, tvářej se jako bych po nich chtěl, aby se převlíkli do smokingu. Chuchvalce prachu, poházený hadry atd. je normální výzdoba každýho baráku ve kterym jsem kdy byl a připadá jim to tak normální, že ani nepoužívaj takový to blbý český „Promiňte, nestihla jsem dnes uklidit“.
Nejhorším příkladem tohodle úpadku je Alex, která bohužel bydlí s náma v bytě. V pokoji má okno do hlavní ulice, který bylo naposledy umyto (ověřeno) v roce 1992. A to těsně nad tim oknem sídlej holubi, čili by se dalo říct „ulici pro hovna nevidět“ .
Když jsem jí tam šel jednou něco spravit na počítači, nejen že nebylo kam sednout, ale nebylo kam šlápnout. A to tak doslova, jaxi to jen lze představit. Na kalhotech od pyžama měla dva měsíce krvavou skvrnu v rozkroku. Na záchodě je po ní čas od času vidět v koši použitá vložka. Děsně se divila, proč Káča nechodí v „periodicky se opakujících dnech nervosity a hysterie“ pár dní plavat. To ona přece chodí pořád, dyť ten bazén tou krví přece nezašpiní.
Jinak je to celkem chytrá a hodná holka, ale děsný prase. Taky trošku neví, co se životem, ale to je tu normální. Klasický scénář základka- střední-vysoká-kariéra-rodina je tu šíleně nemoderní, čili je to spíš základka-střední-chlast,drogy,odstěhování z domova nejradši na druhej konec kontinentu-podřadný číšnický apod. práce- vystřízlivění- dálková vejška- kariera- dítě ve čtyřiceti.

Od tý doby, co se k nám nastěhoval Haydn, máme tu takovej malej hodnej komunismus. Všichni vařej pro všechny, veškerý jídlo a jiný potřeby se sdílej, navzájem se kupujou dárky, nakupuje se i pro druhý a tak. Jeff přispěl nádobím atd, Haydn vyměnil kohoutky za luxusní, čili konečně sprcha sprchuje a nemočí, Káča pro všechny vaří dobroty, já sem instaloval interní síť, která je připojená na mojí pevnou linku na Internet, čili každej má svůj počítač na Internetu atd. Taky vždycky když stáhnu nějakej film, tak ho hned lifruju dál, největší zájem je o sprosťárnyJ, přeci jenom jsou teď všichni bez ženskejch. Mě to taky brzo čeká, sakraL.

Káča tuhle byla na party pro děti (hlídat, ne jako pozvaný dítěJ) a byl tam chlapeček, kolem kterýho se pořád motali dva chlapi. Nedalo jí to a někoho se vyptala. Byli to opravdu dva tatínkové, který si adoptovali dítě. Asi byl jeden z nich neplodnej, tak museli adoptovat:).

Nekdy na konci rijna se u nas v byte poradalo obrovsky mejdlo, zpunktovany hlavne Jeffem a Joem. Nevedel jsem, jak takova obri americka party vypada, tak jsem se ptal kolik tak lidi mam pozvat. No voni hnedka ze musim pozvat uplne vsechny lidi ktery znam, protoze to bude obri party. No moc lidi tu neznam, ale zato mi jedna ceska holcina poslala emailem pozvanku na jeji mejdlo a zaroven to poslala asi 30 jinejm Cechum, ktery tu zna. Mimochodem nekdo mi rikal ze v SF a okoli zije asi 20 000 Cechu.
No tak jsem jenom zmacknul Odpovedet vsem a poslal jsem pozvanku na nase mejdlo vsem tem Cechum, ktery jsem nikdy nevidel. Samozrejme, ze prisla spousta odpovedi ve smyslu kdo ses a kdes vzal moji adresu, ale par lidicek reklo, ze se teda prijdou podivat. Asi proto, ze jsem tam napsal, ze veskery jidlo a piti je zajisteny. A taky ze bylo. Jeff nakoupil takovyho chlastu, ze tam toho mame jeste tedka plnou skrinku.
Nakonec naprosta vetsina lidi na mejdlu byly Cesi a Slovaci, pripadne lidi, ktery dlouho v Cechach zili, cili umej česky. Teˇkoukám, ře to píšu celý bez háčků a čárek, asi proto, že sedím v práci. Když už jsem u toho, že sedím v práci. Teď je skoro deset v noci a já tu furt sedím a tluču do počítače. Ne proto, že bych byl tak pracovitej, ale proto, že jsem tak blbej. Ráno totiž po dlouhý době pršelo a já nechal svítit světla. Jelikož se mi nechtělo vstávat a do práce jsem přijel v jedenáct, tak jsem tu zůstal až do sedmi, kdy už všichni byli v prachu. Přesto se mi podařilo přemluvit jednoho uklízeče z El Salvadoru, aby se mě pokusil roztlačit. Nejdřív jsme to tlačili růčo, ale to auto má něco málo pod dvě tuny. Pak on dokonce přijel svojí malinkou Toyotou a tlačil mě s ní jako ďas, ale stejně to nechytlo. Ani to neškrtlo. Tak volám Káče, ta má vyplej mobil. Pak Haydnovi, ten zas že startovací kabely nechal v Jeffově autě. Jeff je v New Jersey (na druhým konci kontinentu) u táty.
Nakonec jsem sehnal Káču, ta měla zrovna auto od Lily. Bohužel na něm zrovna dneska něco opravovali a startovací kabely vyndali v opravně.
Tak nakonec Káča pučeným autem vyzvedla Haydna, kterej má náhodou klíče od Jeffovýho auta, tam vyzvedli kabely a teď mě snad Káča jede zachránit. A to mám bejt zejtra ráno v šest na letišti. To už jsem tu moh rovnou přespat :-)
Tak abych se vrátil k tomu mejdlu. Ještě v deset večer to vypadalo, že vůbec nikdo nepřijde a sud piva, hory jídla a hektolitry tvrdýho chlastu přijdou na zmar. Pak se to začalo scházet po desítkách a myslim, že se tam postupně zjevilo cca 50 lidí. V zadu na terase celou dobu hořel gril s biftekama, prosadil jsem jakožto hlavní zvukař českou muziku a Alex měla děsnej záchvat z toho, že si jeden z českejch mládenců v bujarosti dovolil plácnout jí po zadku. Dlouho jsme jí pak vysvětlovali, že je to v Čechách takovej milej zvyk :-)
Když bylo asi čtyři ráno, už nás zbylo jen pár na terase kolem hovně. Jeden trouba, kterej je sice američan ale mluví obstojně česky se rozhod, že nám ukáže jak je drsnej a začal šahat holeejma rukama do hovně. Asi jsme málo jásali či co, taxe rozhod k heroickému činu, vzal velký rožhavený poleno do ruky a vyndal ho ven. Asi nečekal, že to pálí nebo co, takže když mu to došlo tak to bezmyšlenkovitě odhodil. Bohužel zrovna směrem na můj xicht. Pud sebezáchovy či postřeh mě zachránil, srazil jsem to níž, čili se mi to svezlo po hrudním košíčku přes kalhoty na zem, aniž by mě to jakkoliv popálilo, akorát jsem se lek jako prase. Celkem rychle jsem to vydejchal, ale Haydn ne. Vrh se na házeče a z pár centimetrů na něj řval co je za hovado a ať vypadne z našeho bytu. Pak odběh d svýho pokoje, za pár vteřin se vrátil a zase se házečovi šíleně omlouval:). Mě to přišlo jako docela vtipná scéna a hasil jsem doutnající dřevěnou terasu jako by se mě to netýkalo. Pak jsme to rozpustili. Druhej den jsem dostal pár omluvnejch mailů od lidí, který za nic nemohli:).

Před pár týdny Haydn vymyslel, že bychom si mohli vyjet na víkend kempovat k jezeru Sonoma, asi hodinu a půl cesty na sever, že se tam dá ještě koupat.
V pátek ráno mě ňák bolela hlava, Káča měla volno, Haydn taky, tak jsem zavolal do práce, že jako je mi blbě a že to příští tejden napracuju. Vypadalo to, že můžem teda vyrazit před polednem, nakonec jsme se vykýblovali až někdy v pět a chytli samozřejmě ty největší zácpy. Kolem 11ti v noci jsme teda dorazili do kempu, což je víceméně několik kilometrů klikatý asfaltový silnice v kopci nad jezerem s parkovišťátkem na jedno či dvě auta každej 30 metrů. Každý to parkovišťátko má ohniště, gril a vodovod, plus plac na stan. Tak jsme si jedno vybrali, rozdělali hoveň a kecali a kecali. Někdy v jednu ráno najednou u nás zastavilo nějaký auto. Koukáme na něj a já řikám, hele to vypadá na Jeffovo Monte Carlo! Káča s Haydnem rozumně namítli, kde by se tu vzal Jeff, když my jsme to sotva našli a on měl jen matnou představu o tom kam jedem. No byl to von. Nechápu jak nás tam v noci našel.
Spali jsme s Káčou v houpací síti (z Venezuely, řiká se tomu Amaka) zavěšený na dlouhý vodorovný větvi. Kdysi jsem čet reportáž z Venezuely, kde parta Čechů řešila, jestli je v takový Amace možnej sex. Amaka neni ani tak síť, je to spíš speciální tlustá látka, aby netáhlo na záda.
No, abych tak řek, postel je pohodlnější.
Ráno jsme se vydali k jezeru, zjistit, co se tam tak dá provádět za lumpárny. Já jsem chtěl vyzkoušet takovej ten vodní skútr, co jezdí jako ďas, jenže jsme byli štyry, tak mě přehlasovali a rozhodli jsme se pro takovej obyčejnej motorovej člun. Zaplatil jsem to a protože se dycky hrnu u všeho, co má volant k volantu, tak jsem se hrnul i tentokrát. Kupodivu nikdo nic nenamítal, přestože jediný, co jsem kdy řídil na vodě byla lodička vyřezaná z kůry,a to klackem stojíc na břehu :)
Bohužel, náš motorovej člun nestartoval. Tak jako v autopůjčovně, když nemaj objednaný auto, automaticky mi daj jeepa za stejnou cenu, tak i tady, že nám daj větší člun za stejnou cenu. Nebyl to ovšem větší člun, byla to spíš menší luxusní jachta :). Všechno bílá kůže, stereo, spousta místa a tak. Klika jako prase.
No tak jsem do toho hrdinně vlez, zjistil, že se to řídí jenom pákou dopředu-dozadu a volantem a vyrazili jsme. V okolí přístavu se musí jet tak pomalu, aby se za člunem netvořila vlna (jezděj tam policajti na člunech a dávaj pokuty, viděli jsme to), ale jaxme vyjeli mimo tuhle zńu, hned jsem to napálil na plný pecky. Jede o tak odhadem 50-60 km-h, což je na vodě zatraceně rychle. Vlna za náma by převrátila Titanic a pro řev dvou motorů nebylo slyšet vůbec nic, natož palubní stereo:). Jezero je uzoučký a dlouhý tak deset možná patnáct kilometrů, takže to byla pěkná projížďka. Místama je to vážně úzký, takže jsme si otestovali trefovací schopnosti, navíc čouhaj všude uschlý stromy. Vystřídali jsme se za volantem (nemůžu tomu přece řikat kormidlo, když to není dřevěný) postupně všichni. Když za to vzal Haydn, došlo mi, že muj strach, že to v zatáčce převrátim byl úplně zbytečnej. I prudká zatáčka v plný rychlosti byla v pohodě, člun se prostě nakláněl proti zatáčce a tim se to vyrovnalo.
Našli jsme dost vysokej uschlej strom trčící z vody dost daleko od břehu a Haydn že na něj vyleze. Tak jsme ho tam vyložili a odjeli zpátky na volnou vodu. Vod vylez až nahoru a z tý dálky tam vypadal strašně komicky, zoufale přilepenej na strom bez větví, trčící ze širý vody. Děsně jsem si nadával, že jsme nechali Jeffovo kameru v autě.
Pak jsem na ten strom vylez taky, nakonec Jeff, byla to fakt sranda.
Nakonec jsme si našli pěknou zátkou a parádně si zaplavali. Voda nebyla teplá jako ve Venezuele, ale šlo to. Na to že bylo asi 20. října...