Dohoda byla, že se s rukama setkáme na Plaza del Armas u kašny. Protože jsme to dohadovali už tak v lednu a po třetí Plzni, tak jsem zapomněl, jestli se tam máme sejít každou sudou nebo každou lichou hodinu. V letadle jsem seděl s mladým Australanem, který byl na cestě kolem světa a právě letěl ze severního Švédska, kde byl pár týdnů v nějaké opuštěné osadě lyžovat. S tím jsme vymysleli, že musím prostě najít hospodu s výhledem na tu kašnu :-). Naštěstí se nepotvrdila Patrikova teorie, že nám tu nebudou fungovat mobily. Fungovaly, a tak jsme se operativně dohodli na novém místě setkání, Plazo de San Martin. Čekal jsem tam chvíli u kašny, načeš slyším hulákání a blížila se ke mně dvě monstra. Bláto, prach, loupající se pláty kůže, prostě dva bílý gringové po návratu ze 4800 m.n.m , kde si spálili držky :-).
Nálada byla veselá, tak jsme se hned přesunuli do hospody. Já měl hlad na pozdní oběd, nedošlo mi, že je tu devět ráno a proto se číšnice divila, nejenže chceme velké polední jídlo, ale ještě tři velká piva. Pivo tu má 625 ml, takže fakt velké :-).
Lima zatím nepřekvapila. Klasické rovníkové špinavé a hlavně hlučné město, dost suché a prašné. Spousta spíš malých a otlučených aut, proti Asii či Africe o dost méně motorek. Anglicky mluví málokdo a spíš špatně. Španělština se mi vybavuje pomalu a spíš pasivně, ale pivo a jídlo si ještě objednám a číslovky jsou v pohodě. Holčina v hospodě nám doporučila autobusové nádraží, je jich tu spousta malinkých, každá společnost má svoje a z každého se jezdí jinam. Bylo to jen pár minut pěšky a měli jsme kliku, bus naším směrem odjížděl asi za 10 minut. Později, jak se ukázalo, že tuhle kliku máme pořád. Podezříváme Patrika, že to tak vždycky tajně naplánuje. Případně je to tím, že je tu jeden autobus na dva Peruánce.
Výjezd z Limy nám teprve ukázal její pravou tvář. Čím dál od centra, tím více sutin, odpadků a polorozpadlých domů. Když už jsme jeli víc než hodinu a silnici lemovaly pořád další a další rozbořené domy a za každou vesnicí pečlivě seřazené haldy a haldy sutin, začalo mi to být divné. Přeci nemůžou být Peruánci taková zvěř, aby žili v sutinách !?
Po konzultaci s LP (Lonely Planet) a Patrikem se našlo vysvětlení, které můj původní despekt k místním změnilo v respekt a lítost.
V roce 2007 tohle pobřeží Peru zastihlo brutální zemětřesení a haldy sutin za městem jsou prostě pozůstatky likvidace zbořených domů. Evidentně tu nezůstal kámen na kameni. Celá krajina je totálně suchá a čím dál od Limy tím více připomíná Mars. Proto asi haldy sutin nezarostou kopřivama jako u nás a vypadá to fakt hrozně depresivně.
Po čtyřech hodinách drkocání v autobuse Economico nás vysadili v prachu u cesty, kde se na nás hned vrhl hrozen nabízečů. Je hrozně zajímavé pozorovat tenhle fenomén nabízečů kdekoliv v tropech.A´t je to Kuba, Guatemala, Tanzanie nebo Peru, jakmile gringo či barang (prostě bílá huba)vystrčí nos na ulici, hned se na něj pověsí hrozen nabízečů. Sortiment je různý, všude ubytování, taxi, jídlo, někde ale i dcera, sestra nebo jiné podobné služby.
V Peru se zatím objevil pouze sortiment přijatelný. Nechali jsme si od sympatické paní zjednat taxi do centra Pisco a rovnou nám dala vybrat z několika letáků různého ubytování. Jsme velmi podezřívaví, ale cena vypadala dobře a nakonec to tam bylo i hezké. Pokoj pro tři s vlastní sprchou stál 70 solů, čili asi 500 Kč pro tři.
Kluci přijeli z hor a tak byli natěšení na sprchu, já chtěl vyrazit do města pro ovoce. Paní domácí se zhrozila, že chci někam jít sám. To už bylo podezřelé, protože průvodkyně nám zase cpala, že do města můžeme jen za světla a bez ničeho, hlavně bez foťáků. Já s Patrikem máme hlavně fotografické záměry a taháme se s velkýma zrcadlovkama, čili jít do města bez foťáků je utrpení. Jelikož jsem šel navíc sám, vzal jsem si tedy jen peníze do kapsy a paní domácí mi zjednala fototaxi za 1,5 sol (10Kč). Ten mě dovezl na parádní tržnici, kde místní babky měly na zemi rozložené haldy tropického ovoce. Nabral jsem plnou tašku a fototaxi zpátky. Hned jsme toho půlku sežrali a vyrazili do města společně.
Ve třech už bylo prý OK jít pěšky, ale bez foťáků. Město není tak pobořené jako předměstí Lima, ale pořád je často vidět sutiny a hlavně všudypřítomný prach a špína. Lidi ale slušně oblékaní do normálních evropských šatů a čistí.
Došli jsme nakonec přes náměstí až zase na tržnici, kterou jsme prolezli skrz naskrz. Byla krásně fotogenická, babky, děti, barevné ovoce,všechno na udusané hlíně. S Patrikem jsme nadávali jako špačci, že jsme se nechali ukecat vyrazit bez foťáků. Já měl aspoň malý kompakt, který vozím spíš jako HD kameru. Lidi byli obecně dost přátelský a nechali se v pohodě fotit.
Po průchodu tržnicí jsme se vrátili na náměstí, kde jsme nevěřícně zírali na nekonečné fronty u bank. Byly tam asi tři a u všech fronta až ven, třeba třicet metrů. Asi rozdávali dávky či co. Nakonec jsme museli rozměmit ve směnárně, která byla na konci velkého obchodu s elektronikou. Na začátku toho obchodu byl chlapík v uniformě, který nám chtěl odebrat batohy. Tak jsem tam šel sám, kluci zůstali u batohů.
Pak už jsme hledali hospodu a večeři. Peruánské jídlo mě příjemně překvapilo. V Limě jsme měli Ceviche, což je mix všech mořských potvor nasekaných na kousky a naložených do šťávy z limetek a……. Na talíři zamícháno jako salát s kousky cibule, brambor a dalších, nám neznámých. Ač nemám mořské potvory rád, protože smrdí rybinou, tohle bylo výborný. V Piscu jsme si tedy dali tortillu noc carne, což ale vůbec nepřipomínalo mexickou tortillu, byla to spíš omeleta s hovězím. Zase výborné.